Vědci chtějí vyřešit záhadné letecké zmizení Amelie Earhart pomocí jaderného reaktoru

Průkopnice letectví zmizela beze stopy
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Letectví 
20. února 2021 08:27 / Depositphotos
  0   0
Vědci z Penn State University mají nový plán, který má pomoci odhalit záhadné zmizení pilotky Amelie Earhart. Kupodivu za pomoci technologie jaderného reaktoru.

Co se vlastně před mnoha lety stalo? Dne 2. července 1937 byla Earhart a její navigátor Fred Noonan na cestě na tichomořský ostrov Howland, a to v rámci své cesty kolem světa. Do té doby se Earhart již stala první ženou, která sólově letěla přes Atlantik a z Havaje na pevninu USA a pokud by se její cesta kolem světa povedla, byl by to další z řady jejích neuvěřitelných úspěchů.

Neobjasněná záhada

Earhart a Noonan se na ostrov Howland nikdy nedostali. Někde na cestě se jejich letadlo Lockheed Model 10-E Electra zřejmě potýkal s nedostatkem paliva a stroj i se svou posádkou zmizel doslova beze stopy.

Po troskách letadla i tělech pilotů se pátralo dlouho, ale bezvýsledně. Nakonec kolem jejich záhadného zmizení vznikla jen nekonečná řada konspiračních teorií.

Nakonec se v roce 1991 objevil kus plechu, který by teoreticky mohl být zbytkem letadla, ale po tak dlouhé době není snadné určit, zda je to skutečně ono. A to se nyní vědci budou snažit určit s velkou přesností.

Jaderný reaktor může pomoci svými neutronovými paprsky

Daniel Beck, manažer inženýrského programu pro Penn State Radiation Science and Engineering Center (RSEC), domov pro jaderný reaktor Breazeale, pozval na univerzitu nálezce i slavný kus plechu.

Pomocí některých neutronových paprsků reaktoru, které fungují jako rentgenové záření, může Beckova laboratoř rozpoznat stopová množství věcí, jako je například barva, které se za celá desetiletí samozřejmě zcela opotřebovaly.

"Vzorek je umístěn před neutronovým paprskem a digitální zobrazovací deska je umístěna za vzorkem," uvádí Penn State ve svém prohlášení. "Neutronový paprsek prochází vzorkem do zobrazovací desky a obraz je zaznamenán a digitálně naskenován."

Na kusu trosek, které budou v laboratoři zkoumány, jsou také patrné stopy po zásahu nějakého cizího předmětu. Pokud je tomu skutečně tak, neutronový paprsek dokáže identifikovat zbytky materiálu tohoto předmětu.

Není samozřejmě jisté, zda skutečně tento kus plechu patří letadlu Amelie Earhart, i tak ale vědci svoji práci nepovažují za zbytečnou. Naopak. Testování takového zvláštního kusu je dobré pro všechny, kdo se snaží podpořit vývoj neutronové radiografie. Dále čtěte: Díky dvěma změnám by letadla mohla ušetřit každý rok miliony kilogramů paliva.

Mirka Malá | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Aktivita neutronových emisí v troskách Černobylu roste a vědci nevědí proč. Navíc průzkum je prakticky...

Dům a zahrada

Už nemusíte váhat, zda je nádobí vhodné do mikrovlnné trouby. Udělejte si rychlý test

Cestování

Je čas objevit pohádkově krásná místa. A nemusíte cestovat daleko

Zavřít reklamu