Vypadá jako UFO, ale je to nový americký bombardér B-21
Zatímco bombardér B-2 Spirit vypadal jako stroj s netopýřími křídly, B-21 připomíná spíše UFO. Ale nejen designem, nýbrž především technologicky se od legendárního B-2 značně liší.
Bomby, špionáž i elektronický úder
Nové snímky ukazují zapuštěné přívody vzduchu a zjednodušenou zadní hranu. Ale co dalšího lze z fotek vyčíst? Jednou z novinek je nos stroje, který je rovnější a o něco delší než klesající nos B-2. Druhou novinkou je zvláštní konfigurace čelního skla, ve které vnější čelní skla vypadají jako husté obočí.
Letectvo také vydalo aktualizovaný informační list pro B-21, který stroj popisuje jako součást větší rodiny systémů pro konvenční úder na dlouhé vzdálenosti, a to včetně zpravodajství, sledování a průzkumu, elektronického útoku, komunikace a dalších schopností.
Podle zveřejněného seznamu Raider může nést rovněž poměrně rozmanitou směsici munice. Výbava zcela jistě bude zahrnovat Joint Air to Surface Standoff Munition (JASSM), které bombardéry B-1 Lancer nedávno použily proti cílům v Sýrii, zatímco zbraně s přímým útokem by zahrnovaly GPS-Guided Joint Directed Attack Munition (JDAM).
Kromě této základní výbavy bombardér B-21 Raider bude schopen nést jak řízené střely dlouhého doletu, tak jaderné bomby pro volný pád. Raider pojme jak novou řízenou střelu s dlouhým dosahem Stand Off Off, tak termonukleární bombu B61-12 a nejsilnější termonukleární zbraň v inventáři americké armády, tedy bombu B83 o výkonu 1,2 megatuny.
Jméno bombardéru je připomínkou druhé světové války
B-21 Raider je pojmenován po legendární skupině letců, která si říkala Doolittle’s Raiders a která v počátcích druhé světové války vystartovala s bombardéry B-25 Mitchell z paluby letadlové lodi USS Hornet a v Japonsku zasáhla několik cílů jako odplatu za Pearl Harbor.
Letectvo plánuje, že B-21 nahradí bombardéry B-1 a B-2 od konce tohoto desetiletí. Letadel má mít ve své letce nejméně stovku, ale zřejmě jich v dalších letech bude mít mnohem více. Vzhledem k vyostřené situaci s Ruskem a Čínou zřejmě budou plně naložené bombardéry potřebné jako jaderný strašák, stejně jako tomu bylo v dobách studené války. Dále čtěte: Satelitní snímky odhalily, že Čína staví daleko od civilizace mohutnou leteckou základnu.
Zdroj info: Military.