Budoucnost není ve stále více výkonných zařízeních, ale v cloudu

 PC a Mobily 
17. října 2019 10:08 / Petr Vlach
  0
📷
4 fotografie v galerii
V budoucnosti převezmou složitější operace servery Pixabay
Ať se nám to líbí nebo ne, budoucnost výpočetní techniky, mobilních telefonů, herních konzolí a dalších zařízení nespočívá ve stálém zvyšování výkonu.

Byly časy, kdy se výkon počítačů a mobilů zvyšoval doslova z měsíce na měsíc. A i když samozřejmě tento trend určitým způsobem pokračuje, není zdaleka tak překotný, jako tomu bylo dřív. Ani úložné místo nehraje zdaleka takovou roli jako před léty. Pokusíme se nastínit pravděpodobný vývoj.

Potřebujeme mobil s úložištěm 1TB?

Pěknou ukázkou změny uvažování jsou už současné mobily. Zatímco před lety každý potřeboval co největší úložiště, aby tam mohl mít sbírky svých oblíbených hudebních alb a filmů, dnes s větší dostupností mobilního internetu je spíš běžné, že používáme některou ze streamovacích služeb. Písničky, filmy, různá videa a další zdroje zábavy do mobilů i počítačů dostáváme online. Kapacita úložiště v mobilním telefonu má proto smysl především pro fotografování, natáčení videí a pro zvukové poznámky. To, co dříve zabíralo největší prostor, se přesunulo do cloudu, do internetových úložišť, za která jsme ochotni si připlatit, protože tak dostáváme obrovské množství obsahu zcela legálně.

Moderní způsob hraní her

Právě v těchto dnech informovali dva rivalové na poli mobilního i výpočetního byznysu, totiž firmy Microsoft a Google, že budou spouštět své online služby pro hraní konzolových her. Situaci si lze představit tak, že k tomu, abyste si zahráli hru, na kterou potřebujete normálně herní konzoli a zakoupený herní titul, budete potřebovat jen mobil nebo jiné zařízení připojené k internetu. Hra bude spuštěna na serveru, tedy kdesi v cloudu. K vám se bude streamovat jen obsah obrazovky a směrem od vás potečou informace o pokynech. Co je potřeba, je rychlé připojení, nikoli ten nejvýkonnější počítač či nejvýkonnější mobil. Budete platit měsíční poplatek, ale nebudete si muset kupovat herní konzoli ani jednotlivé herní tituly. Ačkoli konkrétní cenovou politiku zmiňovaných firem ještě neznáme, určitě si své příznivce najdou.

Spouštění náročných aplikací

Podobný vývoj čeká i na nejrůznější aplikace, které jsou náročné na výpočetní výkon. Není přece nutné, abyste generovali výsledné video na vašem počítači, když ho to zaměstná na celý den. Až budou internetové linky dostatečně rychlé, pošlete si svá videa na servery poskytovatele služeb a veškerý střih a další úpravy budete provádět online. Výsledné video sice také nebudete mít okamžitě, ale pravděpodobně mnohem rychleji, než kdybyste ho zpracovávali doma. Nebudete si muset kupovat náročné a někdy i drahé programy, ale zaplatíte si službu, pokud ji budete potřebovat. A budete moci na svém počítači pracovat třeba na dalším sestřihu jiného videa, což nyní není možné. Tím ovšem není řečeno, že váš počítač může být pomalý a zasekaný. I pro budoucnost budou platit některé dobré zásady, jak udržovat počítače v dobrém stavu. Více o tom třeba v článku zde.

Rizika

Věc má pochopitelně i druhou stranu. Bude-li vývoj opravdu směřovat jen tímto směrem a určité programy přestanou být dostupné pro lokální instalaci, staneme se více závislí na online světě. Jestliže potom dojde k výpadku sítě, budou následky katastrofální. Naše počítače a mobily budou totiž jen hloupé terminály, které nebudou skoro nic umět a budou čekat jen na online služby.

Ve vzdálenější budoucnosti také hrozí, že nebude zdaleka tak široká základna programátorů, kteří jsou dnes motivováni potřebou nasazovat různé programy pro různá použití. Je totiž klidně možné, že jednoho krásného dne velcí hráči zakáží možnost instalace jednotlivých programů a vše bude jen online. Tak sice maximalizují své zisky, ale současně nás uvrhnou do velké digitální nesvobody. Výhody cloudu a online služeb jsou jasné, ale současně je nutné, abychom měli také dostatek nástrojů, které budou fungovat i při výpadku sítě.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve