Jak zajistit správné chlazení stolního počítače

 PC a Mobily 
13. října 2019 11:24 / Petr Vlach
  0
📷
4 fotografie v galerii
Chladič na procesoru částečně chladí i okolní součástky Pixabay
Stolní počítače si pořizují dnes zejména počítačoví hráči nebo profesionálové, kteří očekávají od PC vysoký výkon. S tím ovšem souvisí problém s přebytečným teplem. Máme pro vás užitečné informace.

Teplo je velkým nepřítelem výkonu, trvanlivosti součástek počítače i stability celého systému. Není proto od věci, vše vyřešit co nejlépe.

Co vysoká teplota způsobuje

Vysoká teplota se projeví negativně na výkonu počítače. Tento jev se týká jak stolních počítačů, tak notebooků. V principu jde o to, že při určité teplotě, která je v procesoru nastavena jako mezní, se celý systém na chvilku zastaví, aby teplota poklesla. Nedojde tak k fyzickému zničení součástky, ale k razantnímu snížení výkonu.

Jiným problémem je ovlivnění výdrže elektronických součástek. Příliš vysoké teploty jsou nebezpečné jak pro polovodičové přechody, tak pro kondenzátory a další díly. Dochází postupně k opotřebení a zkracuje se životnost celého zařízení. Velmi negativně se teplota podepisuje také na kvalitě a funkčnosti plošných spojů.

Jak bylo naznačeno už v úvodu – příliš vysoká teplota má za následek razantní snížení stability celého systému. Dojde totiž třeba k chybnému čtení nebo zápisu do paměti a neštěstí je na světě. Celý systém může skončit například „modrou obrazovkou smrti“ nebo jiným způsobem, který znamená poškození instalace systému, ztrátu dat nebo jiný nepříjemný následek.

Jak problémům čelit

Zdroj problému se dá rozdělit na dvě části. Jednou je vnější teplota v místnosti a vnější vlivy obecně. Sem patří zbytečné přetápění místnosti, kde je umístěný počítač. Teplo dodané topením a teplo vyprodukované počítačem se totiž sčítají. Pokud máte v místnosti přes dvacet pět stupňů, může to už být mnoho. Teploty nad třicet, které se objevují zejména v letních měsících nebo v extrémně přetopených místnostech, jsou pak vysloveně nebezpečné.

Svou úlohu hraje také umístění samotného počítače. Jestliže je zasunutý do těsné mezery v nábytku a všechno doslova brání pohybu vzduchu kolem přístroje, lze očekávat přehřívání. Počítač by měl mít kolem sebe volné místo s možností přirozeného proudění vzduchu. Teplo stoupá vzhůru, takže zejména prostor nad počítačem by měl být volný. Různé položené papíry, knihy, krabice a další předměty brání kvalitnímu odvodu tepla.

Další oblast se týká vnitřního uspořádání a vybavení. Samotný kryt počítače může být nápomocen odvodu tepla. Jestliže je v něm dost otvorů a jestliže jsou v počítačové skříni umístěny ventilátory, je část problémů zažehnána. Mnozí ale odpojují tyto přídavné ventilátory kvůli zbytečnému hluku, čímž si způsobí velké potíže. Odvod tepla se dá řešit také nahrazením klasických ventilátorů na procesoru a na grafické kartě chlazením vodním. To je docela dobré řešení, jen se nesmí zapomenout, že by přece jen nějaký ventilátor měl být v počítači zachován, protože i ostatní součástky potřebují kolem sebe lehký „průvan“. Je docela běžné, že se sice díky vodnímu chlazení velmi sníží teplota na procesoru, ale protože chybí klasický větrák, přehřívají se součástky kolem procesoru, které počítají s chlazením díky průvanu od chladiče procesoru.

Abyste se vyhnuli přílišné hlučnosti, doporučujeme ventilátory s co největším průměrem lopatek a s kuličkovými ložisky, které i po delší době provozu vykazují tichý chod. Skříň by měla být z hliníku s dostatečným množstvím průduchů.

Výkon a správnost chlazení se projeví při zátěži počítače. Vždy proto počítejte s tím, že vámi zvolené řešení musí být funkční, když hrajete náročnou počítačovou hru, běží přepočet videa nebo jiná výpočetně náročná operace. Možná se váš počítač zpomaluje z jiných než tepelných důvodů. Pak by se vám mohl hodit článek o urychlení počítače.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod