V oblíbeném programu CCleaner byl nalezen nebezpečný malware

Téměř dva miliony uživatelů se ocitlo v ohrožení
 PC a Mobily 
21. září 2017 15:51 / Shutterstock
  1   0
Více než dva miliony uživatelů oblíbeného nástroje pro údržbu počítače CCleaner si nainstalovalo novou verzi, která obsahovala škodlivý software, což během pondělí potvrdili i vývojáři ze společnosti Piriform, která za aplikací stojí.

Vývojový tým CCleaner nyní vlastní společnost Avast, která se zabývá internetovou bezpečností. Avast uvedl, že jeho servery byly infiltrovány škodlivým softwarem mezi 15. srpnem a 12. zářím, kdy uživatelé stahovali novou verzi software.

Během tohoto období byl do instalačního balíčku přidán trojský kůň, který z infikovaných počítačů následně odesílal některá data na server do USA. Data obsahovala například název počítače, IP adresu, seznam nainstalovaných aplikací a seznam síťových adaptérů.

Kromě úniku těchto dat, však byla na infikovaných počítačích identifikována další hrozba v podobě druhého malware, který byl nainstalován pravděpodobně prvním škodlivým softwarem.

„V této fázi nechceme spekulovat, jak se škodlivý kód dostal do instalace CCleaneru, odkud byl náš program napaden a také kdo za akcí stojí,“ uvedl v prohlášení viceprezident společnosti Paul Yung.

Poskytovatel bezplatného software uvedl, že bylo nakaženo 2,27 milionu uživatelů a zároveň dodal, že tito uživatelé jsou nyní v bezpečí, protože naše analýza naznačuje, že jsme hrozbu odzbrojili předtím, než mohla napáchat škody.

Průnik malware byl nezávisle zaznamenán také výzkumným týmem společnosti Cisco Talos Intelligence, který nález společnosti Piriform oznámil dne 13. září, tedy během prvního dne, kdy byla nová verze softwaru vydána v naplánované aktualizaci.

Infiltrace do důvěryhodného software jsou stále častější metodou, kterou autoři malware infikují zařízení. Metoda, známá jako útok na dodavatelský řetězec, funguje proto, že útočníci spoléhají na „zajetý“ vztah a důvěru mezi výrobcem nebo dodavatelem a uživatelem.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci přišli se zajímavým zdrojem energie. Má nevyčerpatelné zásoby a nachází se ve vesmíru

Dům a zahrada

I v zimě je důležité důkladně větrat. Orosená okna mohou být příčinou vzniku plísní

Cestování

Úžasné scenérie a skvělé sněhové podmínky. Jediná země Evropy, kde se ještě lyžuje na pohodu

Zavřít reklamu