Experti varují: Miliony aplikací pro telefony se systémem Android mohou ohrozit uživatele

Analýzou byly zjištěny závažné nedostatky v bezpečnosti aplikací pro Android
 PC a Mobily 
26. května 2018 08:38 / Shutterstock
  0   0
Dokonce i aplikace, které mají miliony stažení a pozitivní recenze, mohou být pro uživatele nebezpečné. Vyplývá to z analýzy třinácti milionů aplikací pro Android. Mnoho aplikací totiž sdílí citlivé údaje o uživateli.

Některé mobilní aplikace mohou uživateli způsobit problémy. Experti ze společnosti Kaspersky Lab analyzovali téměř třináct milionů aplikací a zjistili závažné nedostatky v podobě zabezpečení a ochrany citlivých dat.

Téměř čtvrtina všech aplikací podle studie může sdílet část vašich osobních údajů přes nezabezpečené kanály. Tisíce aplikací dokonce ilegálně sledují i ​​chování dětí. Nechráněná mohou být jména, telefonní čísla nebo například údaje o příjmech.

Většina analyzovaných nechráněných přenosů dat se týkala údajů o zařízení a technických specifikacích, tedy obsahovala informace o výrobci, modelu či čísle zařízení. Úniky se ale týkaly také polohových služeb zařízení, historie vyhledávání či citlivých osobních údajů, jako jsou telefonní čísla, jméno, věk majitele zařízení, informace o příjmu či emailové adresy.

Kvůli přenosu přes nechráněné protokoly může získat přístup k datům kdokoli, ať už přes nechráněné Wi-Fi sítě, poskytovatele internetových služeb nebo i přes malware v domácím směrovači.

Ve studii o dětech se vědci zaměřili na 5 855 populárních aplikací pro děti. Téměř 40 procent z nich nesprávně nakládalo s osobními údaji nezletilých. Některé z aplikací odesílají informace o dětech aplikacím třetích stran, což je v aplikacích pro děti zakázáno. 

Společnost Google k znepokojivým poznatkům uvedla, že na základě studie aplikace pro děti prověří (čtěte: Nová aplikace Google. Dobrá zpráva pro majitele smartphonů s Androidem).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Konec sexuálního rozmnožování? Většina dětí budoucnosti má vzniknout ve zkumavce

Dům a zahrada

Rychlé tipy pro všechny, kdo nemají čas uklízet

Cestování

Koupání a šnorchlování v cenotech: Jedinečný a nezapomenutelný zážitek

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu