Experti varují: Miliony aplikací pro telefony se systémem Android mohou ohrozit uživatele

Analýzou byly zjištěny závažné nedostatky v bezpečnosti aplikací pro Android
 PC a Mobily 
26. května 2018 08:38 / Shutterstock
  0   0
Dokonce i aplikace, které mají miliony stažení a pozitivní recenze, mohou být pro uživatele nebezpečné. Vyplývá to z analýzy třinácti milionů aplikací pro Android. Mnoho aplikací totiž sdílí citlivé údaje o uživateli.

Některé mobilní aplikace mohou uživateli způsobit problémy. Experti ze společnosti Kaspersky Lab analyzovali téměř třináct milionů aplikací a zjistili závažné nedostatky v podobě zabezpečení a ochrany citlivých dat.

Téměř čtvrtina všech aplikací podle studie může sdílet část vašich osobních údajů přes nezabezpečené kanály. Tisíce aplikací dokonce ilegálně sledují i ​​chování dětí. Nechráněná mohou být jména, telefonní čísla nebo například údaje o příjmech.

Většina analyzovaných nechráněných přenosů dat se týkala údajů o zařízení a technických specifikacích, tedy obsahovala informace o výrobci, modelu či čísle zařízení. Úniky se ale týkaly také polohových služeb zařízení, historie vyhledávání či citlivých osobních údajů, jako jsou telefonní čísla, jméno, věk majitele zařízení, informace o příjmu či emailové adresy.

Kvůli přenosu přes nechráněné protokoly může získat přístup k datům kdokoli, ať už přes nechráněné Wi-Fi sítě, poskytovatele internetových služeb nebo i přes malware v domácím směrovači.

Ve studii o dětech se vědci zaměřili na 5 855 populárních aplikací pro děti. Téměř 40 procent z nich nesprávně nakládalo s osobními údaji nezletilých. Některé z aplikací odesílají informace o dětech aplikacím třetích stran, což je v aplikacích pro děti zakázáno. 

Společnost Google k znepokojivým poznatkům uvedla, že na základě studie aplikace pro děti prověří (čtěte: Nová aplikace Google. Dobrá zpráva pro majitele smartphonů s Androidem).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Vědci objevili hluboko v pralese tvora, který byl považován za vyhynulého

Dům a zahrada

Co byste si s sebou rozhodně měli vzít ze svého prvního bytu

Cestování

Chcete zažít dovolenou ve stylu filmu Mamma Mia? Vydejte se na chorvatský ostrov Vis

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu