V roce 1981 se Severní Korea pokoušela sestřelit americký Blackbird. Letoun byl ale příliš rychlý

 Vojenství 
18. května 2018 08:19 / Lukáš Bauer
  13
Loading...
📷
1 fotografie v galerii
SR-71 Blackbird vyrobila americká společnost Lockheed Martin Internet
Unikátní letoun SR-71 Blackbird, kterého bylo vyrobeno pouhých několik desítek kusů, byl po všech stránkách pozoruhodným strojem. Přestože na tento průzkumný letoun bylo vypáleno mnoho raket, díky obrovské rychlosti a letové hladině, ve které se pohyboval, nikdy nebyl sestřelen. O jeho sestřelení se pokoušela také Severní Korea.

Vývoj unikátního špionážního letounu SR-71 Blackbird začal již v šedesátých letech minulého století a výsledkem byl vskutku pozoruhodný stroj, který dokázal létat více než trojnásobnou rychlostí zvuku. V roce 1976 toto letadlo vytvořilo světový rekord, když dosáhlo rychlosti 3529 km/h.

Během průzkumných letů se mohl SR-71 Blackbird pohybovat rychlostí Mach 3 ve výšce 24 kilometrů. Díky tomu byl SR-71 pro pozemní jednotky opravdu těžkým cílem, pokud se ho vůbec podařilo odhalit. V takovém případě však nastal pro leteckou obranu další problém. Zaměřit cíl v takové rychlosti a výšce bylo téměř nemožné, a to je také důvodem, proč nedošlo nikdy k přímému sestřelení tohoto stroje.

Letadlo také disponovalo celou řadou pokročilých systémů, díky kterým ho bylo velice těžké zachytit radarem včetně speciálního tvaru křídel. Do paliva pak byly přidávány látky, které bránily tomu, aby letadlo nezanechávalo v atmosféře stopy výfukových plynů.

Provoz těchto letadel byl později pozastaven kvůli vysokým provozním nákladům. Počátkem devadesátých let se ale USA stále více obávaly vývoje na Blízkém východě a také v Severní Koreji, a proto se Blackbirdy po letech vrátily do služby.

V roce 1981 se jeden z letounů vydal na průzkumný let nad Severní Koreu. Severokorejská obrana na stroj vypálila sovětskou raketu, která minula svůj cíl. Celá akce je zachycena na videu, na kterém je vidět, jak se zkušení piloti střele vyhnuli a pokračovali v letu.

Celkem bylo vyrobeno 32 těchto letounů, z nichž dvanáct bylo ztraceno při nehodách, ani jedno však nebylo sestřeleno. Během války ve Vietnamu bylo na tyto stroje vypáleno více než 800 nepřátelských raket, ani jedna ale nedokázala zasáhnout svůj cíl.

Boeing v současné době pracuje na vývoji nástupce tohoto legendárního stroje, který by měl být ještě rychlejší a samozřejmě vybaven zcela novou generací průzkumných i obranných systémů (čtěte: Boeing představil nástupce legendy, bojový letoun pětkrát rychlejší než zvuk).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve