Zajímavý projekt na městskou dopravu. Létající taxi na elektřinu

Létající taxi Cora s kolmým startem a přistáním od společnosti Kitty Hawk
 Letectví 
09. května 2018 11:15 / Kitty Hawk
  0   0
Auta na elektrický pohon se už stala běžnou součástí našeho života. Vývoji tohoto druhu pohonu se věnuje stále více výrobců a dojezdy elektrických automobilů se výrazně prodloužily. Nicméně letadlo na elektrický pohon je zatím stále vzácnost.

Ale i v této oblasti existuje výzkum a vývoj. Například čínská společnost eHang vyvíjí elektrický dron pro přepravu cestujících, Airbus uskutečnil v zimě úspěšný let s bezpilotním létajícím autem a na vývoji bezpilotního létajícího auta pracuje i Uber ve spolupráci s NASA.

A nyní se do této skupiny vývojářů zařadila i společnost spoluzakladatele Googlu Larryho Page. Společnost Kitty Hawk, kterou založil, představila létající taxík na elektrický pohon s kolmým vzletem a přistáním. Projekt nazvaný Cora se vyvíjel na Novém Zélandě. Stroj označený eVTOL (zkr. Angl. Electric Vertical Take Off and Landing), tedy elektrické vozidlo s vertikálním vzletem a přistáním dokáže na jedno nabití uletět až 100 kilometrů.

Stroj však zatím nelze nasadit do ostrého, či alespoň testovacího provozu, protože společnost zatím nezískala potřebné povolení leteckého úřadu. O jiném unikátním projektu moderní dopravy jsme informovali v tomto článku.

Odborníci se shodují na tom, že vyvinout dopravní prostředek s podobnými parametry a elektrickým pohonem není vůbec jednoduché. Navrhnout systém otočných vrtulí, který koordinuje pohyb letadla a umožňuje jeho kolmý vzlet a přistání, vyžaduje tisíce hodin vývoje. Pokud navíc takový dopravní prostředek nepoužívá spalovací motor ale pouze baterie, je tato výzva ještě náročnější. A aby toho nebylo málo, vozidlo má být plně autonomní, i když na jeho provoz by měl dohlížet přísedící pilot.

Kromě Nového Zélandu, který na úrovni vlády podporuje ekologickou formu dopravy, mají velký zájem o letecké taxi také Dubaj a Spojené arabské emiráty.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Země ztratila téměř veškerý kyslík před 2,3 miliardami let. Teprve nyní začínáme vnímat složitost...

Dům a zahrada

Správným řezem rybízu si zajistíte bohatou a kvalitní úrodu

Cestování

Tajemná místa Evropy, na která slabší povahy nemají odvahu vstoupit

Zavřít reklamu