Čínská soukromá raketa fatálně selhala. Experimentální satelit na oběžnou dráhu nedoručila

Raketa Zhuque-1 je vůbec první třístupňovou raketou soukromé čínské společnosti
 Letectví 
30. října 2018 21:10 / Internet
  0   0
Soukromá čínská společnost LandSpace uskutečnila koncem minulého týdne dlouho plánovaný start své nosné rakety Zhuque-1, který však skončil fatálním neúspěchem. Pro společnost se jedná o velice nepříjemnou událost, protože spolu s raketou byl ztracen také satelit na její palubě.

V sobotu se uskutečnil premiérový start nosné rakety Zhuque-1. Čínská vesmírná raketa však v pozdní fázi letu selhala a oběžné dráhy nikdy nedosáhla. Za vývojem této rakety na tuhé palivo stojí čínská soukromá společnosti LandSpace.

Raketu Zhuque-1, která měla na oběžnou dráhu vynést čínský satelit Wej-laj-1, postihly komplikace během oddělování třetího raketového stupně a stroj se tak pravděpodobně zřítil zpět do atmosféry. Wej-laj-1 je experimentální satelit s možností dálkového snímkování, který vyvinula čínská televize CCTV.

Podle oficiálního stanoviska společnosti LandSpace první a druhý stupeň fungoval bez problémů. Komplikace však nastaly s třetím stupněm devatenáct metrů dlouhé rakety. “Oddělení krytu proběhlo normálně, ale pak se něco nečekaného stalo po oddělení druhého stupně,“ uvedla společnost na sociální síti Weibo.

Žádné další informace o selhání zatím nebyly zveřejněny. Pro čínský vesmírný průmysl se jedná o tvrdou ránu, protože Čína vkládá do soukromých vesmírných společností velké naděje v tomto rychle rostoucím segmentu.

Čínská kosmická společnost LandSpace byla založena v roce 2015 a kromě rakety Zhuque-1 na tuhá paliva vyvíjí také nosič Zhuque-2 na kapalná paliva. Raketa Zhuque-1 je přitom vůbec první nosnou raketou se třemi stupni, kterou kompletně vyvinula soukromá společnost. Dále čtěte: (NASA se podařilo po několika dnech obnovit základní funkce vesmírné rentgenové observatoře Chandra).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

V atmosféře jednoho z měsíců existují bouře a deště jako na Zemi. Vědci získali první důkazy

Dům a zahrada

Pořizujeme nové dveře: Jsou lepší levé, nebo spíš pravé?

Cestování

Máte rádi dobrodružství a chcete po světě cestovat opravdu levně? Zkuste plavbu na nákladní lodi

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu