Čínská soukromá raketa fatálně selhala. Experimentální satelit na oběžnou dráhu nedoručila

Raketa Zhuque-1 je vůbec první třístupňovou raketou soukromé čínské společnosti
 Letectví 
30. října 2018 21:10 / Internet
  0   0
Soukromá čínská společnost LandSpace uskutečnila koncem minulého týdne dlouho plánovaný start své nosné rakety Zhuque-1, který však skončil fatálním neúspěchem. Pro společnost se jedná o velice nepříjemnou událost, protože spolu s raketou byl ztracen také satelit na její palubě.

V sobotu se uskutečnil premiérový start nosné rakety Zhuque-1. Čínská vesmírná raketa však v pozdní fázi letu selhala a oběžné dráhy nikdy nedosáhla. Za vývojem této rakety na tuhé palivo stojí čínská soukromá společnosti LandSpace.

Raketu Zhuque-1, která měla na oběžnou dráhu vynést čínský satelit Wej-laj-1, postihly komplikace během oddělování třetího raketového stupně a stroj se tak pravděpodobně zřítil zpět do atmosféry. Wej-laj-1 je experimentální satelit s možností dálkového snímkování, který vyvinula čínská televize CCTV.

Podle oficiálního stanoviska společnosti LandSpace první a druhý stupeň fungoval bez problémů. Komplikace však nastaly s třetím stupněm devatenáct metrů dlouhé rakety. “Oddělení krytu proběhlo normálně, ale pak se něco nečekaného stalo po oddělení druhého stupně,“ uvedla společnost na sociální síti Weibo.

Žádné další informace o selhání zatím nebyly zveřejněny. Pro čínský vesmírný průmysl se jedná o tvrdou ránu, protože Čína vkládá do soukromých vesmírných společností velké naděje v tomto rychle rostoucím segmentu.

Čínská kosmická společnost LandSpace byla založena v roce 2015 a kromě rakety Zhuque-1 na tuhá paliva vyvíjí také nosič Zhuque-2 na kapalná paliva. Raketa Zhuque-1 je přitom vůbec první nosnou raketou se třemi stupni, kterou kompletně vyvinula soukromá společnost. Dále čtěte: (NASA se podařilo po několika dnech obnovit základní funkce vesmírné rentgenové observatoře Chandra).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Speciální gravitační detektor zachytil extrémně vzácné kosmické signály. Mohou pocházet z počátků...

Dům a zahrada

Jak vybrat ideální pelíšek pro vašeho psa. Důležitá je nejen velikost a materiál, ale i barva

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu