Dobíjí se vám špatně telefon nebo nefungují sluchátka? Zkuste vyčistit konektor, není to složité

Některé poruchy připojení sluchátek a nabíjení můžeme opravit sami
📷
Další 4 fotografie v galerii
 PC a Mobily 
27. října 2018 17:36 / Shutterstock
  0   0
Mobilní telefony mohou mít různé závady a mnohé potřebují autorizovaný servis. Jsou ale závady, které zvládnete opravit i vy a nemusíte nic platit. Jako například zanesený konektor.

Elektronika mobilního telefonu je velmi titěrná záležitost a určitě nemá význam se pouštět do oprav bez velkých zkušeností a znalostí. Ostatně i autorizované servisy často postupují způsobem, kdy vymění celý díl a neřeší jednotlivé vadné součástky. My se ale soustředíme na opravy přípojných míst. Často totiž začne zlobit konektor na sluchátka či nabíjecí konektor. Tam můžeme zasáhnout sami.

Příčiny

Příčina poruchy může být různá. Pokud ale nedošlo k vylomení některé části konektoru, bude pravděpodobně na vině přítomnost nečistot. Telefon je totiž postupně při nošení v kapse, v kabelce či batohu zanášen prachem. Z povrchu telefonu ho pravidelně stíráme, ale v konektorech se časem hromadí a s každým připojením sluchátek nebo nabíječky prachové částice pěchujeme do spodní části konektoru.

Projevy závady

V obou případech se závada projeví tak, že ani sluchátkový kabel, ani nabíječka nejdou pořádně připojit a v horším případě se spojení neuskuteční vůbec. Sluchátka nehrají, telefon se jen obtížně nabíjí. Navíc při snaze propojení můžeme poškodit konektor i mechanicky, nebo jej dokonce vylomit, což už vede k opravám, které v domácích podmínkách nezvládneme.

Oprava

Oprava je jednoduchá, ale chce určitý grif. Najděte si úzký a pevný předmět, který není na svém zakončení úplně hladký. Osvědčuje se i úzká jehla. K čištění použijte část s očkem na nit. Telefon vypněte. Provádět tyto operace se zapnutým telefonem by nemuselo dopadnout dobře. Leda byste měli vhodný čistič z nevodivého materiálu. Vsuňte jehlu očkem napřed do otvoru konektoru a snažte se ze dna vyškrábnout usazený prach. Tahem jehly ho vytáhněte z konektoru ven. Po chvíli zjistíte, že dostáváte ven značně velké množství prachu. Pokračujte, dokud v prostoru konektoru budou nečistoty. Vše ještě vyfoukejte ústy a můžete zkusit připojit konektor. Vše bude v pořádku a můžete mít radost, protože jste zachránili telefon a ušetřili za opravu.

Další tipy

I pro mobilní telefony platí podobné zásady jako pro počítače. Jestliže nefunguje nějaký program či funkce, zkuste na prvním místě telefon vypnout a opět zapnout. Pokud máte pocit, že se telefon zpomaluje, odinstalujte zbytečné aplikace. Jestliže nic z toho nepomáhá, zálohujte si všechna data a proveďte návrat do továrního nastavení. 

Petr Vlach | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Díky seismickým datům konečně známe vnitřní strukturu Marsu

Dům a zahrada

Účinnou zbraň proti mšicím si vyrobíte snadno z rajčatových listů

Cestování

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Zavřít reklamu