Jak by se vám líbilo bydlení v plovoucím městě? První má být dokončeno v roce 2020

Plovoucí město by se mělo skládat z dvanácti segmentů
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Technologie 
01. května 2018 10:20 / Internet
  2   2
Kdo by nesnil o atraktivním bydlení na ostrově uprostřed moře. Ale vhodných ostrovů je nedostatek, a tak se začaly stavět ostrovy umělé, jako je třeba Palm Jumeirah v Dubaji. A někteří projektanti jdou ještě dál. Chtějí postavit plovoucí město.

Koncept plovoucího města může znít spíše jako záležitost z oblasti sci-fi. Nicméně už v roce 2020 se může stát realitou. Nezisková organizace Seasteading Institute se sídlem v San Francisku totiž právě takový projekt plovoucího města již deset let vyvíjí. A nyní se údajně již dohodla s vládou Francouzské Polynésie, že tento smělý projekt může zrealizovat v jejích vodách. O objevu učiněném při výstavbě jiného bytového komplexu se dočtete zde.

Prototyp plovoucí města by měl sestávat z 12 segmentů, které se dělí na obyvatelné, hotelové, kancelářské či stravovací. Architekti a inženýři už navštívili místo, kde by mohlo nové město stát, tedy vlastně plavat. Joe Quirk, prezident neziskové organizace, tvrdí: "Naším hlavním záměrem je osvobodit lidstvo od politiků a přepsat pravidla, kterými se dnes řídí společnost." Co přesně tím má na mysli a jak chce lidi od politiků osvobodit, není tak úplně jasné, protože i vznik města je podmíněn souhlasem vlády, tedy politiků.

Utopické město bude podle Quirka stát přibližně 150 milionů eur. V současnosti organizaci sponzoruje zakladatel PayPalu Peter Thiel, v budoucnu chce však Quirk získávat peníze i prostřednictvím crowdfundingu, což je způsob financování, při kterém větší počet jednotlivců přispívá menším obnosem k cílové částce a pomáhá tak financovat zajímavé projekty či produkty.

Plovoucí město by mělo být nejen bezpečné a odolné vůči bouřím, ale také cenově dostupné a pohodlné. Svým obyvatelům by mělo dokázat zajistit obživu i příjem, je však otázkou, zda se tyto problémy podaří vyřešit i v praktické rovině. Každopádně je projekt plovoucího města mimořádně zajímavý a možná se už za pár let dozvíme, zda skutečně funguje.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Jsme na prahu dalšího evolučního skoku? Pokud se umělé dělohy stanou samozřejmostí, tak ano

Dům a zahrada

Oblékněte obyčejný plastový truhlík nebo květináč do dřevěného kabátu

Cestování

Chcete zažít dovolenou ve stylu filmu Mamma Mia? Vydejte se na chorvatský ostrov Vis

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu