Dánští vědci objevili vrak nejmodernější německé ponorky z druhé světové války

 Vojenství 
24. dubna 2018 08:23 / Lukáš Bauer
  1   3
📷
5 fotografií v galerii
Vrak ponorky je na dně moře ve velice neobvyklé poloze Sea War Museum
Experti z Jutského muzea námořních válek v Dánsku objevili záhadami opředenou německou ponorku U-3523 a ukončili tak spekulace, které mezi nadšenci kolovaly od konce druhé světové války.

Vrak této ponorky se dlouhou dobu nepodařilo najít, až nyní. Ke konci války údajně za pomoci ponorek prchali vysoce postavení nacisté i s nakradenými poklady do Jižní Ameriky. Co se ukrývá v prostorách potopené ponorky zatím zůstává záhadou.

Nejmodernější podvodní plavidlo nacistického Německa – ponorku typu XXI s označením U 3523 ke konci války potopili Čechoslováci sloužící v britském letectvu 5. května 1945 v úžině Skagerrak, která spojuje Baltské a Severní moře asi 10 námořních mil od pobřeží Dánska, ve svém hlášení ale uvedli chybnou pozici vraku.

Tato ponorka představovala ve své době vrchol tehdejšího inženýrství. K pohonu jako první stroj na světě využívala moderního diesel-elektrického pohonu a baterií. Za vývojem unikátního plavidla stál německý inženýr Hellmutt Walter, který byl také strůjcem proudových motorů Messerschmitt Me 132. Ponorky typu XXI přišly příliš pozdě, díky tomu mělo Německo v aktivní službě pouze dva tyto stroje. Pokud by ponorku typu XXI sestrojili Němci dříve, mohla zásadně změnit průběh války.

Plavidlo bylo poháněno dvěma vznětovými motory a čtyřmi elektromotory. Hlavní výhoda ponorky spočívala v její konstrukci, která umožňovala, aby stroj zůstal ponořen klidně i několik dní. Z koncepce nacistické ponorky U-3523 dokonce po válce vycházeli konstruktéři jak sovětských, tak amerických plavidel.

Ke konci války kolovaly zvěsti o tom, že se vysoce postavení nacisté snažili i s ukradeným zlatem dostat za pomoci ponorek do Jižní Ameriky. Na palubě ponorky bylo v době jejího potopení 58 členů posádky, zda byl na palubě ještě někdo další či zda ukrývala ponorka nacistické zlato, je zatím záhadou. Faktem zůstává, že ponorka U-3523 byla jedním z mála strojů své doby, který se na vzdálený americký kontinent mohl na jeden zátah skutečně dostat.

Ponorka je na dně moře podle expertů ve velice neobvyklé poloze. Je totiž do půlky zapíchnutá do mořského dna, přičemž její záď ční do dvacetimetrové výšky. Co se na palubě ponorky opravdu nachází tak asi navždy zůstane tajemstvím. Muzeum totiž navzdory zvěstem o pokladu nemá v plánu plavidlo z hloubky 123 metrů vyzvednout na hladinu.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Karel Vágner otevřeně o úniku před smrtí, vztazích se Zagorovou, Pilarovou i svými dětmi

Styl

Co je transepidermální ztráta vody a jak ovlivňuje vaši pleť

Dům a zahrada

Strašidelné pokojovky zkrášlí byt nejen během Halloweenu. Ozdobí váš interiér po celý rok

Zavřít reklamu