Některé stanice oddálí přechod na DVB-T2. Lidé získají více času na výměnu zařízení

Česká televize se rozhodla přechod vysílání oddálit
 PC a Mobily 
22. dubna 2018 10:44 / Internet
  0   0
Česká televize se rozhodla zpomalit přechod na nový standard DVB-T2 digitálního pozemního vysílání. Všechy její kanály budou dostupné na jednom místě v aktuální kvalitě až do listopadu 2019. Veřejnoprávní televize chce tímto opatřením poskytnout lidem více času na nákup nových televizorů či set-top boxů, které pro příjem vysílání ve standardu DVB-T2 budou potřebovat.

Od úterý příštího týdne mohou diváci všechny kanály ČT v nynějším standardu naladit na jednom místě. Televize je soustředí do multiplexu 1, pro jejich příjem si však televizní diváci musí spustit automatické ladění. Některé domácnosti tak opět získají přístup ke kanálu ČT :D/Art, který ve standardu DVB-T ztratily po spuštění vysílací síě DVB-T2.

Až do listopadu příštího roku také budou mít všichni k dispozici v nynějším standardu kanál ČT Sport, který podle dřívějších plánů měl být od konce letošního května po skončení mistrovství světa v hokeji dostupný v zemském vysílání pouze v přechodovém multiplexu ČT ve standardu DVB-T2 a v regionálních DVB-T sítích.

Po listopadu 2019 už bude přechodová síť DVB-T2 jedinou digitální platformou, kde bude pozemní vysílání ČT na celém území státu k dispozici. Na nový standard DVB-T2 se celé Česko musí podle rozhodnutí vlády, evropských orgánů a mezinárodních dohod kompletně přesunout v červnu 2020.

DVB-T2 proti nynější technologii DVB-T umožňuje vysílání více programů na menším rozsahu frekvencí. Vysílání DVB-T zároveň uvolní frekvenční pásmo 700 megahertzů datovým sítím pro novou generaci vysokorychlostního mobilního internetu.

Pozemní digitální vysílání v současnosti využívá zhruba 60 procent domácností, jinou možností je kabelové připojení nebo satelitní příjem. Televizní přijímač nebo set-top box pro DVB-T2 nyní vlastní zhruba pětina domácností.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

V Grónsku byla naměřena neuvěřitelně nízká teplota. Vědci to zjistili z třicet let starého záznamu

Dům a zahrada

Správná péče o bavlněnou roušku je stejně důležitá jako její nošení

Cestování

Zapomenutý kus země na břehu Atlantiku. Podzim je ideální doba na jeho objevování

Zavřít reklamu