Unikátní vůz pro země třetího světa jde do výroby. Prodávat se bude složený ve speciálním boxu

OX znamená v překladu „vůl“
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Auto-Moto 
23. dubna 2018 07:38 / Global Vehicle Trust
  2   1
Revoluční projekt Gordon Murraye v podobě vozidla pro rozvojové země, které lze snadno rozložit a zabalit do krabice, jde do produkce. Tento vůz má lidem v chudých oblastech nahradit v podstatě dobytek, odkud pochází i jeho název.

Vozidlo pojmenované OX (anglicky „vůl“) se poprvé objevilo v roce 2016, když ho představili Torquil Norman, ředitel společnosti Global Vehicle Trust, jenž stojí za vývojem vozu, a Gordon Murray, jihoafrický inženýr, který dříve stavěl závodní vozy McLaren F1.

Vozidlo navržené tak, aby přineslo mobilitu do rozvíjejícího se světa, se o další krok přiblížilo sériové produkci. Světový palivový gigant Shell nedávno oznámil, že poptal předvýrobní prototypy modelu OX. Vozidlo by mělo být testováno v drsném indickém terénu během stavebních a inženýrských prací.

Kouzlo lehkého nákladního vozu spočívá v jeho geniální jednoduchosti. Konstruktéři tvrdí, že tři lidé ho zvládnou rozložit na 60 dílů za pouhých 12 hodin. Díky tomu může být vůl dopraven velice levně do zemí, kde ho mohou místní lidé využít k přepravě vody, obilí, hnojiv a stavebních materiálů.

Nákladní vozidlo může také sloužit jako autobus, jelikož uveze až 13 osob a přepravit až 2 tuny nákladu. Přes pětistupňovou manuální převodovku vůz pohání 2,2litrový naftový turbodiesel z Fordu Transit, který v úsporném naladění poskytuje výkon sto koní.

„Ox je jedním z našich nejdůležitějších projektů a je to určitě vozidlo, na které jsem nejvíc pyšný,“ uvedl Murray ve svém prohlášení. „Jeho unikátní design má potenciál změnit současný model mobility a může také usnadnit život mnoha lidí,“ dodal v závěru.

Murray tak možná našel nový trh na poliv automobilů. Nákladní vozidlo OX sice není žádný hi-tech kousek, jako nedávno představil taiwanský výrobce (čtěte: Taiwanský výrobce testuje elektrické superauto s výkonem tisíc kilowatt), ale přesto se jedná o světový unikát.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Satelitní data odhalují zajímavou skutečnost. Opatření proti pandemii přinesla celé Evropě něco velmi...

Dům a zahrada

Bulteriér má neprávem nálepku agresivního psa. Přitom miluje dospělé i malé děti

Cestování

Nevšední víkend můžete prožít i za špatného počasí. Vstupte do světa fantazie i poznání

Zavřít reklamu