Experti mají zajímavý plán pro případ vodního kolapsu v Jihoafrické republice. Chtějí přivléct ledovec z Antarktidy

Kritická situace v JAR přiměla experty k vypracování bizarního plánu
 Technologie 
04. května 2018 09:02 / Internet
  0   0
Námořní experti, kteří se podíleli také na odstranění obří výletní lodi Costa Concordia od pobřeží ostrova, představili velice ambiciózní plán na řešení potíží v JAR. Tento jihoafrický stát se totiž již tři roky potýká s extrémním suchem, které vyvrcholilo počátkem letošního roku.

Technologický námořní tým v čele s Nickem Sloanem přišel s plánem, který má za cíl pomoci Jihoafrické republice v případě kolapsu dodávek pitné vody způsobeném extrémnim suchem. Sloan je uznávaný odborník, který se výrazně podílel na odtažení výletní loď Costa Concordia, která se potopila ve Středozemním moři

Vláda v uplynulých několika měsících vyzvala všechny občany, aby drasticky snížili spotřebu pitné vody, což se ale příliš nedařilo. Země prochází bezprecedentní vodní krizí a vláda varuje, že s pokračováním současného trendu bude muset v roce 2019 výrazně omezit dodávky pitné vody do domácností.

Tým expertů proto přišel s návrhem, který počítá s přitažením velkého kusu ledovce z oblasti Antarktidy. Ledovec by zabalili do speciálních tkanin, které by výrazně zpomalily proces tání, a za pomoci velkých lodí by ho odvlekly k proudu, který směřuje k JAR.

Jakmile by ledovec dorazil do Jižní Afriky, byl by rozebrán na menší části a přeměněn na pitnou vodu. Sloan řekl, že jediný ledovec je schopen poskytnout 150 milionů litrů vody každý den po celý rok.

Cenu projektu stanovili odborníci celkem na 130 milionů dolarů. Tým nyní shání soukromé investory, kteří by chtěli pilotní projekt financovat. Problémy v JAR jsou ale natolik vážné, že není vyloučeno, že se časem projekt ukáže jako skutečně reálné řešení (čtěte: Milionové velkoměsto vysychá. Vodu má na tři měsíce, pak nastane kolaps).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Země ztratila téměř veškerý kyslík před 2,3 miliardami let. Teprve nyní začínáme vnímat složitost...

Dům a zahrada

Správným řezem rybízu si zajistíte bohatou a kvalitní úrodu

Cestování

Tajemná místa Evropy, na která slabší povahy nemají odvahu vstoupit

Zavřít reklamu