Neuvěřitelný pokrok v oblasti robotiky. Legendární humanoid Atlas umí běhat i skákat a stále se zlepšuje

Boston Dynamics je lídrem v oblasti vývoje humanoidních robotů
Loading...
 Technologie 
12. května 2018 08:34 / Boston Dynamics
  7   2
Nejnovější videa americké technologické společnosti Boston Dynamics, která se již řadu let zabývá vývojem robotů, zachycují humanoida Atlase jak běhá a skáče v terénu. Tento robot představuje jeden z největších pokroků v oblasti robotiky, což dokazují i jeho poměrně plynulé pohyby, které se velmi podobají těm lidským.

Na videu, které zveřejnila společnost Boston Dynamics je zachycen robot Atlas, který již několikátým rokem vykazuje řadu znatelných pokroků. Nyní byl robot vylepšen natolik, že dokáže běhat a skákat s pozoruhodnou jistotou.

Laboratoř pro robotiku Boston Dynamics je společnost, která začala jako odštěpený závod institutu MIT (Massachusetts Institute of Technology). Před několika lety ji koupila japonská společnost Softbank, která je známá vývojem robotů s realistickými pohyby srovnatelnými s těmi lidskými a tímto směrem se Boston Dynamics evidentně řídí.

Druhou generaci Atlase představila společnost v roce 2016 a od té doby prošel řadou změn a zásadních vylepšení. V závěru stejného roku inženýři zveřejnili video, kde robot dokázal otevřít dveře, procházet sněhem a ukládat těžké krabice. Jeho pohyby byly však stále poněkud neohrabané.

O rok později společnost šokovala svět, když ukázala, jak robot Atlas dělá salto s dech beroucí jistotou (Dále čtěte: Robotika nové generace dokáže neuvěřitelné věci. Důkazem je tento humanoid Atlas). Nyní tento atletický robot dokáže běhat a skákat v nerovném terénu. Experti předpokládají, že za dalších několik let budou roboti přivedeni k dokonalosti.

Boston Dynamics kromě Atlase pracuje také na psím robotovi s názvem SpotMini, který se sám dokáže navigovat v kancelářích a laboratořích společnosti. Robot se ve videu prochází a naviguje podle předem stanovené trasy úplně sám. Tento robot se také vyznačuje obrovskou stabilitou a bez problémů odolal pokusům o jeho skopnutí k zemi.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Archeologové odkryli masový hrob křižáků. Mohl je pomoci pohřbít i sám Ludvík IX

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu