Vybíráme výkonný domácí počítač

 PC a Mobily 
27. června 2017 00:19 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Procesory Ryzen jsou výkonné a levné. Intel má co dohánět. internet
I když se zdá, že stolním počítačům již odzvonilo a většina lidí si pořizuje notebook, existují oblasti, ve kterých je velký desktopový počítač nezastupitelný. Ať patříte mezi hráče nebo mezi grafiky či nadšené střihače videí, potřebujete slušnou sestavu. Máme několik tipů.

Procesor

Největším hitem posledních měsíců jsou nepochybně procesory Ryzen od AMD. Nejenže jsou velmi výkonné, ale jsou v porovnání s konkurencí od Intelu velmi levné. AMD se tak vrátilo do konkurenčního boje a Intel musí také zlevňovat a uvádět na trh novinky. Ze situace může těžit pochopitelně zákazník. Pokud pořizujete počítač nyní, pak pro solidní domácí sestavu pro práci i zábavu doporučujeme procesor Ryzen 5 1500X. V případě, že potřebujete větší výkon ve vícevláknovém zpracování, pořiďte si Ryzen 7 1700 či 1700X.

Pamět RAM

Dávno je pryč doba, kdy stačily 2GB. Dnešní minimum je 8 GB. Pokud máte vyšší nároky a zejména pokud budete stříhat video, můžete jít klidně až na 32 GB a chybu neuděláte. Většina základních desek má pozice pro dva páry pamětí. Můžete proto pro začátek pořídit 2 x 8 GB a v případě potřeby později druhý pár přikoupit.

Pevný disk

Nutností doby je mít operační systém na rychlém SSD disku, tedy na disku, kde se nic neotáčí, ale veškeré informace nesou polovodičové čipy. Klasické plotnové disky se pořizují pro ukládání větších objemů dat, protože nabízejí příznivější cenu. Minimální námi doporučovaná velikost systémového SSD disku je kolem 256 GB. Pokud máte hodně peněz, zvolte pochopitelně i větší. Pořiďte si disk do slotu M.2 a informujte se o jeho přenosových rychlostech. Rychlost čtení by měla být alespoň 2000 MB/s. Pomalejší nekupujte. Ověřte si, že základní deska zvládá takto rychlé připojení disku.

Grafická karta

Existuje pochopitelně celá řada výrobců a opět proti sobě stojí dvě konkurenční platformy AMD a nVidia. Vybírejte podle svých potřeb. V případě běžné kancelářské práce, práce s fotkou a běžné hraní postačí střední třída v ceně mezi třemi a čtyřmi tisíci. Pokud chcete stříhat video a potřebujete tak akceleraci pomocí grafické karty, počítejte s cenou kolem šesti tisíc za grafiku. Můžete ale zakoupit i špičkové modely za několik desítek tisíc. Pro většinu uživatelů však nemá tento luxus cenu.

Monitor

Velká otázka bude kolem pořízení vhodného monitoru. V dnešní době bude už vhodné uvažovat o monitoru s rozlišením 4K. Jen pokud jste si jistí, že žádný takový obsah nebudete zpracovávat, můžete zakoupit nejrozšířenější Full HD. Důraz klaďte na použité technologie. Vyhněte se nejlevnějším modelům v dané třídě, odmítněte panely vyrobené technologií TN. Pokud máte možnost monitor si prohlédněte za provozu. Soustřeďte se zejména na barevné podání a pokrytí barevného spektra. Hráči půjdou po obnovovací frekvenci, protože potřebují plynulé překreslování scén.

 

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?