Nový nástroj počítačových vědců láká hackery ke sdílení klíčů pro lepší kybernetickou bezpečnost

 PC a Mobily 
21. března 2020 10:12 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Nová metoda má zastavit hackery Depositphotos
Místo blokování hackerů, návnada na hackery a vyšší kybernetická bezpečnost. Nová metoda, zvaná DEEP-Dig, totiž láká počítačové vetřelce na návnadu, aby se počítač mohl následně poučit z jejich taktiky. Tyto informace se pak používají k tomu, aby se počítač naučil rozpoznávat a zastavovat budoucí útoky.

Výzkumníci z Dallasu představili na své výroční konferenci o počítačových bezpečnostních aplikacích v Portoriku novou metodu na zvýšení kybernetické bezpečnosti, stále více narušované hackery po celém světě.

Jejich metoda DEEP-Dig spočívá v nastavení pasti na samotné hackery. "Existují zločinci, kteří se snaží neustále útočit na naše sítě," řekl Eugene McDermott, profesor informatiky. "Místo toho, abychom je zablokovali, je možné, že bychom mohli tyto útočníky studovat jako užitečný zdroj informací. Při útoku nám sami poskytnou data o tom, jakým způsobem útočí a jak škodlivé jejich útoky mohou být. Jde vlastně o bezplatný zdroj vysoce cenných dat,“ dodal McDermott.

Cílem tohoto přístupu je vyřešit hlavní výzvu při používání umělé inteligence pro kybernetickou bezpečnost, a tou je nedostatek dat potřebných k "zaškolení" samotných počítačů k detekci vetřelců. Nedostatek dat je způsoben ochranou soukromí. Lepší údaje tak budou znamenat lepší schopnost detekovat útoky.

Hackeři se sami prozradí

Data získaná od hackerů vědci použijí tak, aby samotný počítač naučili identifikovat útok. A k tomuto vytěžování informací od samotných hackerů používají malý podvod.

Hackeři obvykle začínají útočit svými nejjednoduššími triky a poté používají stále sofistikovanější taktiku. Většina programů kyberobrany se však snaží narušitele zastavit dříve, než vůbec může kdokoli sledovat techniky vetřelců. Metoda DEEP-Dig poskytne vědcům vhled do hackerských metod hned, jak vetřelci skočí na návnadu plnou dezinformací. Tato návnada vypadá pro hackery opravdově, takže si budou myslet, že jsou se svým útokem úspěšní.

Vládní agentury, podniky, neziskové organizace i jednotlivci čelí neustálému ohrožení kybernetickými útoky, které stojí světové ekonomiky miliardy dolarů ročně.

Jak se mění taktika hackerů, DEEP-Dig může pomoci obranným systémům kybernetické bezpečnosti udržet krok s jejich novými triky.

I když je cílem DEEP-Dig překonat hackery lstí, musí si vývojáři této metody dávat pozor, aby na to hackeři nepřišli a nepokusili se program obejít.

Vývojáři ale tvrdí, že dosud se jim to nepodařilo. Když se o to útočník pokusil, obranný systém zaznamená, jak se hackeři snaží po sobě zamést stopy. Z toho důvodu je jasné, že vědci neprozradili o své nové metodě nic bližšího, aby hackerům nevyzradili svá cenná tajemství. Dále čtěte: Vědci odhalili zranitelnost LTE známé také jako 4G.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Autorka My všichni školou povinní Markéta Zinnerová v slzách. Zemřel jí milovaný manžel

Styl

Emoční inteligence přináší do života pohodu a sebevědomí. Jak ji získat a proč je tolik důležitá

Tech

Nadzvukový letoun X-59 čeká rok plný testů. Má být budoucností letecké dopravy

Zavřít reklamu