Špatné konfigurace šifrování ohrožují bezpečnost korejských a japonských vozidel

Do takových aut se zloději snadno dostanou
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Auto-Moto 
14. března 2020 10:30 / Depositphotos
  0   0
Nedávný výzkum prozradil, že je možné infiltrovat, a tím i odcizit auta vyrobená dvěma korejskými a jednou japonskou automobilkou. Jde o chyby šifrování jejich klíčů.

Podle studie jde o neefektivní implementace šifrování DST80 společnosti, čímž je potenciálním hackerům umožněno klonovat klíče těchto vozidel.

Studie ukazuje, že klíče s touto formou šifrování lze zjistit reverzního firmwaru, který je podporuje. Pomocí šifrování DST80 je možné využít až 80 bitů ochrany, ale některá vozidla dvou známých korejských automobilek používají pouze 24 bitů, což lze na současných počítačích rychle obejít.

Vozidla japonské automobilky postižená touto chybou zabezpečení mají šifrované klíče predikované na sériovém čísle vysílaném signálem z jejich ovladačů klíčů.

Kvůli tomu, jak je do postižených vozidel zabudováno šifrování DST, stačí, aby se vetřelci dostali dostatečně blízko, aby mohli používat skenery RFID, které mohou přimět vozidlo, aby si myslelo, že jde o legitimní klíč. Data zachycená i z levných verzí těchto zařízení jsou totiž dostatečná k identifikaci šifrovacího klíče a použití zařízení k deaktivaci části imobilizéru automobilu.

O která auta jde?

Studie zveřejnila úplný seznam modelů a stáří automobilů dotčených touto chybou. Pro výše korejské a japonského výrobce jde především o roky výroby 2009 až 2017 a jsou mezi nimi oblíbené modely jako Corolla, Land Cruiser nebo Optima. Studie naznačuje, že tímto problémem by mohla být potenciálně postižena i jiná vozidla mimo jejich seznam.

Reakce dotyčných automobilek na tuto alarmující zprávu byla různá. Japonská automobilka tvrdí, že zranitelnost se týkala pouze starších vozidel, protože novější byla konfigurována odlišně. Zástupci korejské automobilky, která vyrábí auta i v Česku, uvedli, že žádné z jejich dotčených vozidel už není na trhu.

Pokud ale takovým autem ještě někdo jezdí, může se chránit před krádeží vozu raději i tradičními metodami, například zámkem volantu. Některé automobilky dokonce dokáží  způsob implementace šifrování překonfigurovat. Dále čtěte: Autonomní auta neumí jezdit na sněhu a v dešti. V ostrém provozu jsou nebezpečná.

Mirka Malá | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

V sedmdesátých letech vědci předpověděli, že naše civilizace zkolabuje v tomto století. Podle nové studie...

Dům a zahrada

Sezona komárů začala. Jak se proti nim bránit a jaké možnosti využít

Cestování

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do země neměly uniknout

Zavřít reklamu