Vlak Slovenská strela byl chloubou ČSD. Tatra chystá jeho nákladnou kompletní renovaci

 Auto-Moto 
09. února 2018 09:18 / Lukáš Bauer
  6
📷
4 fotografie v galerii
Slovenskou strelu vyrobila kopřivnická Tatra za první republiky Internet
Legendární expresní vlaky Slovenská strela zahájily svůj provoz na trati v roce 1936. Vlaky s hybridním pohonem představovaly konstruktérskou špičku prvorepublikového strojírenství. Společnost Tatra Trucks nyní získala dotaci osmdesát milionů korun na jeho kompletní renovaci.

Výrobce nákladních automobilů Tatra Trucks dostal zprávu o schválení dotace na projekt rekonstrukce motorového vlaku Slovenská strela. Částku ve výši téměř 80 milionů korun automobilka využije na kompletní revitalizaci legendárního motorového vlaku Slovenská strela do pojízdného stavu a také na výstavbu speciálního depozitáře.

Slovenská strela začala jezdit od července 1936 mezi Prahou a Bratislavou. Expresní vlak se proslavil vysokou rychlostí a také unikátní řešením pohonu. Každá náprava byla osazena spalovacím a elektrickým motorem, přičemž pohon byl navržen tak, aby využíval výborné charakteristiky obou motorů a dosahoval úsporné a komfortní jízdy.

Celkem byly vyrobeny dva prototypy s označením M 290.001 a M 290.002. Vlak dokázal vyvinout rychlost až 148 kilometrů za hodinu. Jeden z prototypů zničil požár a druhý sloužil až do roku 1960 pro vládní účely, než byl předán a umístěn do muzea. Nyní ho bude Tatra renovovat jako historickou památku.

„Jsme velice rádi, že se nám podařilo získat dotaci na revitalizaci tak významné kulturní památky, jakou je Slovenská strela. Historie a tradice jsou pro naši firmu velice důležité, uděláme tedy vše pro to, abychom revitalizaci zahájili co nejdříve,“ uvedl generální ředitel Tatra Trucks Radek Strouhal.

Po náročné rekonstrukci, která by měla začít již v tomto roce, bude legendární vlak vystaven v budově, jejíž výstavba je součástí projektu, který je vyčíslen celkem na částku 118 milionů korun. Tatra tak kromě současné produkce vyvíjí značné úsilí i prostředky na podporu tradic automobilky a záchranu historických exemplářů vozidel.

Kromě vlaku Slovenská strela se Tatra také angažuje v projektu výstavby nového muzea automobilů Tatra, na který dostala dotaci ve výši 85 procent z celkové částky 123 milionů korun. V muzeu budou vystaveny historické legendy z kopřivnických dílen.

Společnost Tatra se kromě těchto projektů a výroby nákladních vozidel do těžkého terénu  také specializuje na výrobu speciálních vojenských tahačů a vozidel, jakým je například Tatra Force (Čtěte: Česká armáda dostala do výzbroje nová terénní monstra Tatra Force 8x8).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?