Vědci objevili materiál desetkrát silnější než ocel, který je navíc extrémně lehký
Vědci vědí již řadu let, že pokud je uhlík uspořádán určitým způsobem, může představovat velice pevný materiál. Dosud nejsilnějším materiálem na planetě je grafen, který je vyroben ze dvou extrémně tenkých vrstev atomů uhlíku.
Grafen má však své výrazné omezení. Přestože jeho vlastnosti jsou přinejmenším pozoruhodné, jeho využití v praxi brání vysoká míra obtížnosti pri snaze vyrobit skutečný trojrozměrný předmět.
V lednu loňského roku tým MIT vědců zjistil, spojením tenkých vloček grafenu se strukturou podobné síti vznikne materiál, který má nejen vysokou pevnost, ale zůstává vysoce porézní. Je tedy velice lehký a vhodný pro konstrukci složitějších prvků.
Na základě experimentů prováděných na modelech vyrobených pomocí 3D tisku vědci zjistili, že tento materiál je díky jeho výrazné geometrii ve skutečnosti silnější než grafen. Je tedy až desetkrát pevnější než ocel, ale váží pouhých pět procent její hmotnosti.
Nové poznatky podle odborníků ukazují, že vlastnosti nových 3-D forem mají mnohem více společného s jejich geometrickým uspořádáním než se samotným materiálem, ze kterých jsou vyrobeny. Toto zjištění naznačuje, že podobné silné a lehké materiály by mohly být vyrobeny z celé řady dalších materiálů, jako jsou polymery a kovy.
Jednou z nedávno publikovaných velmi zajímavých inovací v oblasti materiálů je také svítící beton, s jehož pomocí by mohly být vytvořeny cesty, které by v noci vydávaly své vlastní světlo bez nutnosti připojení k jakémukoliv zdroji energie (Čtěte: Inženýři vytvořili nový stavební materiál. Svítící cement pro osvětlení cest a dálnic).