Ruské raketové motory patří mezi světovou špičku. Pohání i americké rakety
Největší zájem mají americké úřady na tom, aby motory RD-180 přestala používat United Launch Alliance (ULA) pro pohon rakety Atlas V. ULA již nedávno oznámila, že má v plánu přejít na motory americké výroby na počátku příštího desetiletí.
Tento krok donutil ruského výrobce, společnost Eněrgomaš, poohlížet se po novém odbytu, který nakonec našla v Číně. Čínský vesmírný program je na vzestupu a čínští inženýři dobře vědí, že i když je RD-180 čtyřicet let starý, stále patří k nejvýkonnějším raketovým motorům na světě.
Motor, který pohání vlajkové lodě amerického vesmírného programu a vynesl do vesmíru celou řadu americké klíčové satelitní infrastruktury, je téměř stoprocentně spolehlivý. S celkovým tahem 3,8 MN je RD-180 třikrát silnější než jakýkoliv čínský raketový motor současnosti.
Diskuze mezi Eněrgomaš a China Great Wall Industry Corporation byly ostře sledovány západními i ruskými úředníky. Spojené státy totiž vnímají obavy, že využití této technologie v Číně přesáhne rámec mírového kosmického programu. Čína totiž potřebuje účinné a výkonné motory pro novou generaci balistických raket, které by mohly být zaměřeny proti americkým letadlovým lodím.
Stejně tak se jednání s Čínou neobešla bez obav na ruské straně, protože vzhledem k čínské povaze je pravděpodobné, že Čína nechce být dlouhodobým zákazníkem, ale chce technologii použít pro vývoj vlastních motorů.
Rusko by tak postupem času mohlo ztratit svou pozici na trhu s raketovými motory což by mohlo mít negativní dopad na ruský raketový průmysl. Rusové kromě mírového vesmírného programu vyvíjí řadu motorů pro balistické střely. Nedávno například proběhl test jedné z nejděsivějších zbraní světa (Čtěte: Jedna z nejničivějších jaderných zbraní světa je pouhý krok od nasazení).