Elektromobil dobíjený pouze sluncem vyjede na silnice už v příštím roce

 Auto-Moto 
10. ledna 2018 13:38 / Lukáš Bauer
  2
📷
2 fotografie v galerii
Skutečná budoucnost automobilové energie bude poháněna pouze sluncem Lightyear One
Nový holandský startup již předčasem představil svou vizi prvního opravdu použitelného luxusního automobilu, který bude poháněn čistě solární energií. Podle zveřejněných informací vyjede prvních deset vozů Lightyear One na silnice již v příštím roce.

V červnu minulého roku představila společnost Lightyear One koncept stejnojmenného elektromobilu, který dokáže využívat k dobíjení svých akumulátorů energii ze slunce.

Samotný princip solárního vozu se řídí jednoduchou rovnicí: vůz musí za cestu spotřebovat méně energie, než kolik za stejný čas dokáže získat. Podle selských propočtů je takřka nemožné splnit bezpečnostní normy, poskytnout řidiči komfort, zároveň splnit výše zmíněnou podmínku a ještě k tomu stvořit vůz s líbivým designem.

V červnu přestavený koncept Lightyear One byl vybaven baterií, která dokáže neustále doplňovat svou energii pomocí slunečního záření a umožní vozu v průměrných oblastech dojet do vzdálenosti 800 km na jedno nabití. Podle jeho tvůrců se jedná o pouhý začátek. Ve slunných oblastech by prý mohl Lightyear One jezdit celé dlouhé měsíce bez nutnosti ho dobíjet ze sítě.

Vůz bude podle jeho strůjců ukládat přebytečnou energii pro jízdu v noci a stejně tak budou moci být jeho solární panely použity k napájení externích spotřebičů, domovů nebo jiných elektrických vozidel. Pokud se tento projekt konstruktérům opravdu povede dotáhnout do zdárného konce, může být Lightyear One po Tesle dalším průkopníkem v oblasti elektrických vozů.

Odborníci jsou sice k celé koncepci vozu stále skeptičtí, ale tento jediný projekt je z řady dalších jediným, který by mohl mít šanci uspět. Jeho zakladatelé totiž rozhodně nejsou v oblasti solárních vozů žádnými nováčky. Společnost byla založena pěti bývalými členy skupiny Solar Team Eindhoven, skupiny, která vytvořila čtyřmístné vozidlo s pohonem na energii ze slunečního záření Stella Lux. Tým Solar Team Eindhoven se s tímto vozem zúčastnil mnoha solárních závodů a je také držitelem několika rekordů.

Společnost plánuje udržet výrobu v malosériové produkci s tím, že v příštím roce vypustí na silnice první desítku vozů a dalších 100 v roce 2020. Cena Lightyear One bude okolo tří milionů korun. Kolik luxusu solárně poháněný vůz jejich majitelům za tuto cenu nabídne, zůstává stále otázkou.

Společnosti jako Tesla jsou zatím ohledně Lightyear One naprosto v klidu. Ambiciózní startup totiž čeká ještě jeden nelehký úkol. Musí přesvědčit svět, že dokáže skutečně převést experimentální technologie na skutečný produkt, který si získá své zákazníky.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Tech

Peugeot získal podeváté v historii ocenění za design, tentokrát s novým SUV fastbackem 3008