Nový virus může zničit váš telefon, jehož výkon začne používat k těžbě kryptoměny

Analytici varují před virem pro Android, který může nevratně poškodit hardware
 PC a Mobily 
31. prosince 2017 10:16 / Shutterstock
  22   4
Softwaroví analytici varují před škodlivým kódem, který může nenávratně poškodit hardware smartphonů s operačním systémem Android. Virus používá nevybíravým způsobem výkon telefonu pro těžbu kryptoměny.

Nově identifikovaný malware, který napadá chytré telefony používající operační systém Android, může podle zjištění analytiků poškodit akumulátor a také elektronické obvody telefonu. V krajním případě může telefon doslova roztavit.

Škodlivý kód s názvem Loap se podle analýzy bezpečnostní firmy Kaspersky Lab do telefonů dostává prostřednictvím reklamních bannerů, na které uživatel může kliknout pokud je připojen na internet.

Většina těchto bannerů se snaží uživatele nalákat na instalaci aplikace bezpečnostního software, která si agresivním způsobem vynucuje práva administrátora.

V případě že je aplikace nainstalována, začne používat veškerý dostupný výkon telefonu k získávání virtuální měny Monera. Ke své činnosti také musí škodlivá aplikace kontaktovat mateřský server, od kterého dostává instrukce.

Některé telefony stabilní provoz na plný výkon vydrží, jiné vykazovaly známky poškození akumulátoru. V krajním případě může podle odborníků dojít i ke vznícení celého přístroje vlivem nadměrného zahřátí procesoru a baterie.

Kód obsahuje i nástroje na distribuované útoky na webové servery a cloudové služby, v této chvíli však není příliš rozšířen. Pro jeho instalaci se totiž vyžaduje interakce uživatele, což je hlavní slabinou viru. Aplikace se po získání oprávnění snaží uživatele různými způsoby blokovat. 

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Sníh na teplé planetě. Na Plutu jsou zasněžené hory a vědci konečně ví proč

Dům a zahrada

Pokud máte doma děti a přemýšlíte, jak je zabavit, vyrobte si s nimi strašidelná zapichovátka do hlíny

Cestování

Mystická místa, kde vám bude buď neskutečně dobře, nebo se budete neskutečně bát

Zavřít reklamu