Elon Musk zveřejnil dlouho očekávané fotografie nové rakety Falcon Heavy

Falcon Heavy má celkem 23 raketových motorů
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Letectví 
25. prosince 2017 10:20 / Twitter
  3   1
Vizionář a zakladatel vesmírné společnosti SpaceX Elon Musk před několika dny zveřejnil fotografie své nové rakety Falcon Heavy, která dokáže vynést do vesmíru obrovské množství nákladu.

Falcon Heavy je v podstatě stávající raketa Falcon 9 s dvojicí postranních raketových stupňů, takzvaných boosterů. Tato dlouho očekávaná raketa se stane po obří raketě Saturn V nejvýkonnějším americkým raketovým systémem. Novinka bude testována během ledna příštího roku.

Podle uveřejněných parametrů bude Falcon Heavy schopna vynést na oběžnou dráhu 64 tun nákladu, což je oproti Falconu 9, který unese 23 tun, téměř trojnásobek. Prvenství drží obrovská raketa Saturn V, ta dokázala do vesmíru dopravit 140 tun nákladu, její provozní náklady byly ovšem nesrovnatelně větší než u Falconu Heavy.

Raketa Saturn V byla americká vícestupňová nosná raketa, která byla použita během misí Apollo a Skylab. NASA měla připravené návrhy i větších raket, kterou byla například Nova, k její realizaci ale nikdy nedošlo. Mezi roky 1967 a 1973 odstartovalo třináct raket Saturn V bez jediné havárie.

Jako vesmírný průkopník si je Musk vědom toho, že první start rakety také nemusí skončit úspěchem. Havárie nebo nezdary při testování nebo prvním vzletu raket totiž nejsou zase tak neobvyklé.

Nedávno Elon Musk zveřejnil zprávu, že chce vyslat během prvního letu Falconu Heavy do vesmíru červený vůz Tesla Roadster, který podle něj bude ve vesmíru miliardy let. Více o jeho bizarním záměru se dočtete v tomto článku.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Měsíc narušuje náš spánek. Vědci v nové studii potvrdili, že lunární cykly na nás opravdu mají vliv

Dům a zahrada

Staré dobré hašené vápno. Výborně ochrání stromy před mrazy

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Zavřít reklamu