Angola vyslala do vesmíru svou první družici

S vynesením první angolské družice na oběžnou dráhu pomohlo také Rusko
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Letectví 
28. prosince 2017 10:47 / Twitter
  0   0
Angola vynesla do vesmíru svou první družici a stala se tak další africkou zemí s aktivním vesmírným programem. Podle posledních informací bylo však spojení s družicí ztraceno krátce poté, co ve středu dosáhla oběžné dráhy.

Družice Angosat-1 byla úspěšně dopravena na oběžnou dráhu nosnou raketou ukrajinské výroby, která odstartovala z kazachstánského kosmodromu Bajkonur. Krátce po dosažení oběžné dráhy bylo spojení s družicí přerušeno, údajně během instalace solárních panelů. Informovala o tom ruská vesmírná agentura Roskosmos, která má kosmodrom ve správě. 

Geostacionární telekomunikační družice Angosat měla zajistit televizní vysílání a zlepšit přístup k internetu nejen na angolském území, ale také po celé Africe. Družice byla vynesena ukrajinskou nosnou raketou Zenit-2SB. Samotnou družici vážící 1 647 kilogramů zkonstruovala firma Energija na zakázku angolského ministerstva spojů.

Projekt Angostat stál přibližně 280 milionů dolarů. Většinu z těchto finančních prostředků získala Angola prostřednictvím ruských státních bank. V souvislosti s tímto projektem bylo v Brazílii, Číně a Japonsku vyškoleno kolem padesáti angolských inženýrů, samotný dohled nad družicí má být ve správě Ruska.

Inženýři se nyní snaží spojení s družicí opět navázat. V případě, že bude kosmická družice opravdu ztracena, bude se jednat již o druhou citelnou ztrátu při startech z ruských kosmodromů. V listopadu totiž selhal let ruské rakety, která startovala z kosmodromu Vostočnyj. Více o celém incidentu se dočtete v tomto článku.

Hlavním problémem pro Rusko v případě těchto incidentů není finanční ztráta, ale především fakt, že tím výrazně utrpí pověst ruské kosmonautiky. Tato otázka byla po selhání v kosmodromu Vostočnyj i tématem na jednání ruské vlády. 

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Planeta Merkur je nyní v hledáčku amerických vědců i samotné NASA

Dům a zahrada

Využijte letní truhlíky i květináče a vytvořte si krásné podzimní dekorace. Hezké květinové aranžmá...

Cestování

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají jídlo je tady samozřejmostí

Zavřít reklamu