Rusové tvrdí, že jejich základnu v Sýrii napadl roj dronů. Zneškodnili je speciální puškou

 Vojenství 
12. ledna 2018 12:54 / Lukáš Bauer
  1
📷
3 fotografie v galerii
K ruské základně v Sýrii se blížilo třináct malých vzdušných objektů Internet
Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že jejich základnu v Sýrii napadla letka třinácti útočných dronů. Tři z nich Rusové údajně ovládli pomocí elektronických zbraní, tři drony explodovaly při kontaktu se zemí a zbylých sedm sestřelili raketami.

Od doby, kdy technologie dronů zaznamenala značný pokrok a technologie se stala dostupná široké veřejnosti, bezpečnostní odborníci varovali před hromadným útokem těchto bezpilotních strojů.

Nyní se zdá, že tyto obavy se staly realitou. Ruské ministerstvo obrany totiž tvrdí, že ruská základna v Sýrii byla v minulém týdnu napadena letkou technologicky vyspělých dronů. Pokud jsou tyto zprávy pravdivé, jednalo by se o první koordinovaný útok většího množství bezpilotních strojů v historii.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že na letecké základně Khmeimim a námořním zařízení Tartus ruské armádní jednotky úspěšně odvrátily teroristický útok s masivním použitím bezpilotních vzdušných dronů. K incidentu mělo dojít minulý pátek ve večerních hodinách.

Poté co letecká obrana odhalila 13 neidentifikovaných malých vzdušných cílů přibližujících se k ruským vojenským základnám, byla zahájena akce k jejich eliminaci. Šest dronů zneškodnili Rusové pomocí speciální elektromagnetické pušky a zbylých sedm bylo sestřeleno pomocí raket Pantsir-S. Více o nové hi-tech zbrani na likvidaci dronů se dočtete v tomto článku.

Podle informací z ruských zdrojů se incident obešel bez ztrát na životech. Následná analýza dronů, které se pomocí elektromagnetické zbraně podařilo přivést nepoškozené na zem, odhalila, že letouny byly vybaveny silnými výbušninami a mohli být navedeny na cíl ze vzdálenosti až 50 kilometrů.

Rusové zároveň tvrdí, že technologie byla na místní povstalecké skupiny příliš pokročilá a uvedli, že by mohly být amerického původu, což Pentagon razantně odmítl. Každopádně je jasné, že válečné zóny čelí novým hrozbám, na které je potřeba reagovat.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít