Čína udělala první krok k dosažení nebezpečné temné strany Měsíce

Čínská raketa startuje s komunikační družicí na palubě
 Letectví 
22. května 2018 09:47 / Internet
  42   1
Čínský vesmírný program je již delší dobu na vzestupu a experti odhadují, že za několik let bude Čína vážným soupeřem Ruska a USA. Důkazem jsou také stále rostoucí ambice Číny v rámci dobývání vesmíru, jako například plánovaná mise na odvrácenou stranu Měsíce.

Jako předvoj nyní dopravila na oběžnou dráhu měsíce komunikační družici, která je pro zahájení dalších operací nezbytná.

Čínský vesmírný úřad včera oznámil úspěšné vynesení orbitální sondy, která bude zprostředkovávat spojení mezi Zemí a budoucí měsíční misí. Jedná se o nástroj, který má z Číny udělat kosmickou velmoc. Během pondělí tuto informaci zveřejnila oficiální tisková agentura Xinuha. Orbitální družici vynesla do vesmíru raketa Long March-4C, která ve 23:28 SELČ odstartovala z kosmodromu Si-čchang v jihozápadní oblasti Číny.

„Je to stěžejní krok v realizaci čínského plánu stát se prvním státem, jehož zařízení přistane na odvrácené straně Měsíce a prozkoumá ji. Satelit známý jako Queqiao stane na oběžné dráze asi 455 tisíc kilometrů nad Zemí a bude zde pracovat jako první komunikační družice na světě,“ uvedl manažer projektu Čang Li-chua.

Čína v posledních letech investuje do svého vesmírného programu značné finanční prostředky s cílem stát se světovou vesmírnou velmocí podobně jako Rusko nebo USA. Dalším cílem Číny je kromě průzkumu odvrácené strany Měsíce také výstavba nové orbitální stanice.

Pro tyto vesmírné operace chce Čína využít novou raketu Long March-5, která by měla na orbitu transportovat moduly, které budou tvořit základ stanice. Celková váha čínské vesmírné stanice, jejíž provoz chce Čína zahájit už v roce 2022, by měla být okolo šedesáti tun.

Oproti první vesmírné stanici Tiangong 1, která se ke konci března zřítila do atmosféry, bude nové vesmírné zařízení mnohem větší (čtěte: Čínská vesmírná stanice se řítí k Zemi. Trosky nás zasáhnou během několika týdnů).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

V Grónsku byla naměřena neuvěřitelně nízká teplota. Vědci to zjistili z třicet let starého záznamu

Dům a zahrada

Správná péče o bavlněnou roušku je stejně důležitá jako její nošení

Cestování

Zapomenutý kus země na břehu Atlantiku. Podzim je ideální doba na jeho objevování

Zavřít reklamu