Toto je první pohled na tajný stíhač amerického letectva šesté generace

 Letectví 
21. dubna 2021 20:15 / Mirka Malá
  0
📷
3 fotografie v galerii
Utajovaný stroj armáda vyvinula během jednoho roku U.S. Air Force
Minulý podzim americké letectvo šokovalo informací, že navrhlo, postavilo a otestovalo nové tajné stíhací letadlo během pouhého jednoho roku. Záhadný stíhač je součástí programu Next Generation Air Dominance (NGAD), což je projekt letectva, jehož cílem je doplnit a případně nahradit stroje F-22 Raptor.

Kromě přiznání, že letadlo existuje a využívá inženýrství ve stylu F1, letectvo k nové stíhačce nic neřeklo. A tak obrázek, který se objevil ve dvouleté zprávě letectva o akvizici, je první a dosud jedinou informací, která je vůbec k dispozici.

Stíhačka ve tvaru kosočtverce

Vyobrazeným letounem je velká stíhačka ve tvaru kosočtverce s velkými přívody vzduchu do motoru nad křídlem letadla, které se táhnou nalevo a napravo od kokpitu, kde jsou zdola chráněny před radary. Letoun má také dva motory, kokpit s kabinou s bublinami a dva vertikální stabilizátory, které lze zatáhnout a sklopit je do křídel.

Ve zprávě se u obrázku objevil tento komentář: "Navržen jako doplněk společných a partnerských sil F-35, F-22 v roli Air Superiority, Air Generation nové generace je pokročilý letecký program pro vývoj leteckých platforem s multidoménovým vědomím, agilní odolnou komunikací a integrovanou skupinovou schopností.“

Obrázek také naznačuje, jak lze letoun vybavit zbraněmi. Stíhačku lze podle obrázku vybavit třemi verzemi raket vzduch-vzduch, vyznačen je rovněž i podvozek a motory s označením V1, V2 a V3.

Digitální inženýrství urychlilo vývoj stroje

Letectvo vyvinulo tajnou stíhačku s technologií digitálního inženýrství tak, aby dramaticky zkrátila dobu vývoje nových letadel. Digitální inženýrství zahrnuje použití nástrojů pro virtuální modelování a simulaci.

Takže co obrázek o nové stíhačce vypovídá? Letadlo vypadá jako stíhačka postavená pro rychlý let a velké radarové utajení. Je těžké získat představu o její velikosti, ale mohla by být větší než F-22.

Kombinovaná konfigurace těla a křídla by přinesla velký vnitřní objem, který by mohl ukládat palivo a zbraně nesené ve vnitřních pozicích pro zbraně. Letectvo údajně chce, aby stíhací letoun doprovázel bombardéry do misí s hlubokým průnikem, což vyžaduje stíhač s velkými palivovými nádržemi.

V konceptu na obrázku vycházejí z nosu letadla dvě svislé čáry, které směřují vzhůru, což naznačuje připojení k satelitním a vzdušným komunikačním uzlům. To by umožnilo pilotovi sdílet datové informace od letadel včasného varování až po torpédoborce námořnictva, a získat tak přehled o nepřátelských aktivitách bez zapnutí vlastního radaru a dalších senzorových systémů.

Ani tak ale není stále jasné, zda je na obrázku konečná verze nového stroje šesté generace, nebo zda reálná stíhačka nakonec bude vypadat trochu jinak. Dále čtěte: Jižní Korea představila svůj nový stíhací letoun.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Legenda dětských pořadů Michal Nesvadba oznámil konec

Styl

Už jste poznali sílu adaptogenů? Pokud ne, je čas vyzkoušet byliny, které se v čínské medicíně...

Tech

O sestrojení jaderné bomby usilovalo již hitlerovské Německo. Tragické zkušenosti s využitím atomové...

Zavřít reklamu