Jaderná termální raketa pro kosmické lodě by měla být hotova za čtyři roky

 Technologie 
20. dubna 2021 07:34 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Budoucí kosmické lodě budou létat na jaderný pohon DARPA
Agentura Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA), výzkumná a vývojová složka Pentagonu, financuje výstavbu prvního systému jaderného tepelného pohonu (NTP) na světě pro kosmické lodě.

Tento systém, který se nazývá Demonstration Rocket for Agile Cislunar Operations (DRACO), využívá jaderné štěpení místo tradičního raketového paliva, což umožňuje rychlejší a efektivnější vesmírný pohonný systém. NASA považuje NTP za systém, který by mohl lidi vozit na Mars i dále.  Cílem je vyslat DRACO na oběžnou dráhu Země v roce 2025.

Koncept, který existuje už dlouho

NTP je koncept, který existuje již dlouhou dobu. Ministerstvo energetiky (DOE) to vysvětluje takto: "Systémy NTP pracují na principu čerpání kapalného paliva, nejpravděpodobněji vodíku, přes jádro reaktoru. Atomy uranu se uvnitř jádra rozpadají a štěpením uvolňují teplo. Tento fyzikální proces ohřívá pohonnou látku a přeměňuje ji na plyn, který je expandován tryskou a vytváří tah." NTP je dvakrát účinnější než jiné rakety.

Vědci poprvé navrhli NTP již ve 40. letech 20. století. V 60. letech NASA a Komise pro atomovou energii zkoumaly použití NTP raket, ale projekt zrušily dříve, než inženýři mohli postavit fungující raketu. Tehdy především panovaly obavy z vypuštění reaktoru s vysoce obohaceným uranem nebo plutoniem na oběžnou dráhu.

Nyní je ten správný čas

Dříve představa jaderné kosmické lodi explodující během vzletu a rozptýlení nebezpečně radioaktivních materiálů způsobila, že jaderný pohon neměl zelenou. Moderní technologie však umožňují spolehnout se na bezpečnější nízko obohacený uran, který představuje menší riziko pro životní prostředí, pokud by snad došlo k nějaké katastrofické události.

Pentagon chce také kosmické lodě, které lze přemístit do vesmíru rychleji než ty, které jsou vybaveny současnými raketami. Jak název napovídá, DARPA předpokládá, že DRACO bude fungovat primárně v cislunárním prostoru nebo v prostoru mezi Zemí a Měsícem. Vyšší poměr tahu k hmotnosti NTP umožní kosmické lodi pohybovat se rychleji v širším prostoru.

Pokud bude technologie DRACO úspěšná, mohla by být použita i v civilním vesmírném sektoru. NASA věří, že NTP může snížit celkovou dobu trvání letu na Marsu o polovinu. DRACO by se pak mohla stát další technologií, která bude užitečná v civilním sektoru poté, co byla vyvíjena pro vojenské či vesmírné programy. Dále čtěte: Toto je první fúzní elektrárna, která je schopna vyrábět čistou elektřinu.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Čtyři ženská znamení, která nemívají štěstí v lásce. Proč tomu tak je a je možné si lásku do...

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod