Indičtí námořníci nedopatřením zničili jadernou ponorku za tři miliardy dolarů

Indická první ponorka s nosiči balistických raket je odstavena na deset měsíců
 Vojenství 
14. ledna 2018 11:42 / Internet
  67   0
První indická ponorka nesoucí balistické rakety byla na deset měsíců mimo provoz poté, co někdo z námořníků neuzavřel poklop. Jaderná ponorka za téměř 3 miliardy dolarů byla zaplavena slanou vodou a její zařízení bylo silně poškozeno.

Indická atomová ponorka Arihant je navržena tak, aby fungovala jako plovoucí arzenál jaderných zbraní pro případ nutnosti provést odvetný úder v rámci závažného válečného konfliktu s jinou jadernou velmocí.

Zpráva o incidentu se nedávno objevila v indických médiích. Podle nejmenovaného zdroje z indického námořnictva zůstal otevřený poklop na zadní levé straně lodi. V důsledku tohoto bizarního pochybení se do útrob lodi dostalo velké množství slané vody, které zničilo interní zařízení a ohrozilo chod reaktoru. Vše se stalo během doby, kdy byla ponorka v přístavu.

Poté co byla vyčerpána všechna voda, musela být vyměněna také rozsáhlá část potrubí, kterým proudí chladící směs do 83 megawattového reaktoru. V případě koroze a narušení potrubí by mohlo dojít k nebezpečnému přehřívání reaktoru. Posádka včetně arzenálu jaderných zbraní by se mohla ocitnout ve vážném ohrožení.

Stavba jaderné ponorky Arihant začala v roce 2009 a loď byla uvedena do provozu v indickém námořnictvu o sedm let později v říjnu 2016. Jedná se o modifikovanou verzi ruské ponorky třídy Akula-1, která může nést na palubě až osm raket krátkého doletu K-15 nebo čtyři rakety středního doletu K- 4.

Pro vojenské experty je nejspíše tento incident nepochopitelný. Není jasné jak někdo z personálu jaderné ponorky může nedovřít poklop a už vůbec ne, jak může zůstat jaderný reaktor bez dozoru tak dlouho, že se velká část ponorky bez povšimnutí zaplaví vodou. Podobné nehody by se v rámci jaderného arzenálu opravdu nikdy stávat neměly.

Během dvacátého století se stalo několik vážných incidentů, během kterých se atomové ponorky potopily a dodnes leží i s jejich reaktory na dně moří. Některé z nich dnes představují vážnou ekologickou hrozbu, na dně oceánů leží už téměř desítka atomových ponorek.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

V sedmdesátých letech vědci předpověděli, že naše civilizace zkolabuje v tomto století. Podle nové studie...

Dům a zahrada

Sezona komárů začala. Jak se proti nim bránit a jaké možnosti využít

Cestování

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do země neměly uniknout

Zavřít reklamu