Shutdown amerických úřadů odsunul statický zážeh nejsilnější rakety světa Falcon Heavy

Falcon Havy čeká na statický zážehový test motorů
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Letectví 
23. ledna 2018 13:24 / SpaceX
  0   0
Dlouho odkládaný statický start nové rakety Falcon Heavy se o víkendu opět nekonal, protože byl omezen provoz na Kennedyho vesmírném středisku NASA, ve kterém měl zážeh proběhnout. K této situaci došlo v důsledku neodsouhlasení nového rozpočtu americkým senátem.

Ve Spojených státech došlo znovu po letech k takzvanému „shutdownu“, který ochromil chod stovek státních úřadů a agentur včetně NASA poté, co se americký senát nedohodl na dalším financování těchto vládních institucí.

K podobnému stavu, kdy se jednotlivé úřady potýkají s nedostatkem financí pro svůj provoz, došlo v USA naposledy v roce 2013. Činnost amerických úřadů byla vyřazena na celých šestnáct dní a postihla desetitisíce státních úředníků.

Dopad shutdownu pocítila také společnost SpaceX, protože musela opět zrušit dlouho plánovaný statický zážeh prvního stupně rakety Falcon Hevy. Testování nové rakety totiž probíhá v Kennedyho vesmírném středisku NASA, takže start nebude z důvodu narušení provozu možný.

Vzhledem k tomu, že tento stav v USA rozhodně není poprvé, má NASA vypracované scénáře, aby vždy zajistila chod projektů, které jsou neodkladné. Zaměstnanci, kteří nejsou pro chod misí a jiných projektů nezbytní, mají v těchto případech volno.

Kvůli již několikátému odkladu statického zážehu Falconu Heavy bude pravděpodobně opožděn i samotný start, který je plánován na konec ledna. Během statického zážehu pracovníci rampy zvednou raketu Falcon Heavy do vertikální polohy a spustí všech 27 motorů na prvním stupni, přičemž raketa zůstane upevněna k rampě.

Elon Musk před časem uvedl, že Falcon Heavy vynese do vesmíru nevšední náklad v podobě červeného vozu Tesla Roadster, který bude obíhat rudou planetu (čtěte: Elon Musk chce vystřelit červený Tesla Roadster na oběžnou dráhu Marsu). Falcon Heavy společnosti SpaceX je nejsilnější raketou současnosti.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

I bez nových projektů na fosilní paliva se bude Země stále oteplovat o 1,5 stupně Celsia ročně

Dům a zahrada

Nenechte svilušky vysát život z vašich rostlin. Vyzkoušejte několik šetrných fíglů, které na ně...

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Zavřít reklamu