Americké námořnictvo dostalo novou zbraň. Autonomního lovce nepřátelských ponorek

 Vojenství 
07. února 2018 13:21 / Lukáš Bauer
  3
📷
1 fotografie v galerii
Po sérii zkoušek dostalo americké námořnictvo nové vojenské plavidlo DARPA
Agentura amerického ministerstva obrany DARPA předala po sérii úspěšných zkoušek námořnictvu experimentální vojenské plavidlo, které by mohlo být základem pro vývoj zcela nové třídy lodí protiponorkové obrany.

Autonomní plavidlo protiponorkové obrany ACTUV (Anti-Submarine Continuous Trail Unmanned Vessel) dostalo přezdívku "lovec ponorek". Plavidlo by mohlo snížit náklady na vojenské operace a provádět běžné mise za desetinu nákladů běžných typů lodí.

Na této experimentální lodi jsou nyní stále přítomny kajuty, ve kterých inženýři dohlíží na průběh zkoušek. Po dokončení potřebných testů bude loď vybavena autonomním systémem, s jehož pomocí se obejde bez lidského zásahu a bude schopna provádět všechny typy běžných manévrů. 

Na moři by měla podle informací vydržet až tři měsíce, přičemž plavidlo se bude schopné řídit všemi námořními pravidly v souladu s běžným námořním provozem.

Podle odborníků je tento typ plavidla považován také za způsob, jakým se může vyvíjet struktura flotil vojenských plavidel. Budoucí trend totiž může přejít k početnějším flotilám autonomních lodí namísto několika extrémně drahých superlodí. Tento systém totiž představuje rychlejší reakci vojenských sil.

Sea Hunter zahájil zkoušky na moři v červenci 2016 a v loňském roce dokončil nejnáročnější z nich. Samotný přesun plavidla z DARPA do amerického námořnictva je důležitým milníkem. Pokud budou i následné zkoušky úspěšné, plavidlo bude brzy zařazeno na některou z probíhajících misí.

Tato třída plavidel by mohla být v budoucnu univerzálním a ekonomičtějším vojenským prostředkem než konvenční lodě. Jejich provoz totiž nevyžaduje tak obrovské finanční prostředky, podobně jako je tomu například u superlodi USS Zumwalt (čtěte: Americký neviditelný torpédoborec utrpěl další poruchu během zkoušek).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Turecko 2024: Klenot mezi dovolenkovými destinacemi

Tech

Nejlepší funkce chytrých hodinek, které musíte vyzkoušet