Malé ponorky tajně převážejí drogy. Podle expertů jich bylo v loňském roce objeveno historicky nejvíce

 Zajímavosti 
08. března 2020 09:03 / Mirka Malá
  0
📷
3 fotografie v galerii
Ponorky různých velikostí pašují drogy po celém světě U.S. Coast Guard
Počet malých ponorek převážejících drogy je na historicky nejvyšší úrovni. Jen v roce 2019 bylo hlášeno více incidentů než v kterémkoli předchozím roce. Ponorky postavené v džunglích Jižní Ameriky a naložené drogami se plaví přes východní Pacifik, Karibik a nyní také Atlantský oceán. Malé ponorky umožňují drogovým kartelům pašovat velké množství drog a vyhýbat se tradičním policejním a vojenským kontrolám.

Podle expertů bylo v loňském roce objeveno 36 ponorek s narkotiky, což je více než dvakrát tolik než v roce 2017. Kromě toho objevení opuštěné narkoponorky, jak se plavidlům přezdívá, ve španělském Vigu potvrdilo podezření, že ponorky nyní plují i přes Atlantský oceán. To znamená, že jsou schopny plavat tisíce námořních mil.

Zachycené ponorky jsou bohužel ale jen zlomkem skutečného počtu ponorek, které se tajně plaví po celém světě. Existuje odhad, že kromě 36 lodí objevených v roce 2019 je tu pravděpodobně ještě dalších 144 ponorek, které převážejí narkotika.

Vše začalo v Kolumbii

Narkoponorky se poprvé objevily už na počátku 90. let, kdy kolumbijské úřady zadržely několik upravených motorových člunů a malých ponorek. Lodě byly obvykle stavěny na kolumbijském pobřeží, kde byly následně vypuštěny do Tichého oceánu nebo do Karibského moře. Tichomořská narkotrasa totiž vede do Střední Ameriky a dokonce na západní pobřeží Mexika, zatímco atlantická trasa vede do Střední Ameriky a Karibiku.

Termín narkoponorka je ale poněkud zavádějící, protože lodě jsou zřídka pravými ponorkami. Část ponorek jsou běžné lodě upravené zakrytím horní části lodi nepropustným krytem. Malý komín obvykle nasává vzduch, aby konvenční lodní motor mohl dýchat a vypouštět výfukové plyny, modernější plavidla jsou vybavena radarem. Záměrem je postavit loď, která fakticky plave těsně pod hladinou, což ztěžuje její detekování jak dalekohledy, tak pomocí radaru.

Existují i skutečné ponorky, ale je jich málo. Nejobvyklejším plavidlem tak je tzv. šnorchlová ponorka. Ta je schopna ponořit svůj trup tak, že nad hladinou je vidět pouze malý komín a radarový stožár.

Odborníci odhadují, že takových lodí bylo postaveno za posledních 30 let zhruba 800 kusů. Některé ale technicky nestačily, jiné jistě leží na mořském dně. Obvykle uvezou až 2 tuny drog. A jejich počet bude určitě narůstat. Většina z nich totiž úspěšně propluje až do cílové destinace a tento způsob pašování drog bude zřejmě ještě dlouho velmi úspěšným. Dále čtěte: Americké námořnictvo vybavilo svoje jaderné ponorky lasery. Otázkou je proč.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda