Rizika nákupu mobilních telefonů od operátorů

 PC a Mobily 
24. července 2019 10:22 / Petr Vlach
  2
📷
4 fotografie v galerii
Některé mobily od operátorů mají omezené určité funkce nebo možnost aktualizace Pixabay
Přecházíte k novému operátorovi, pořizujete novou službu či máto nárok na slevu na telefon u svého operátora? Láká vás nízká cena přístroje? Můžete se dostat do problémů, o kterých běžný uživatel nemá ani tušení. Vysvětlíme detaily a naznačíme i způsob řešení.

Problémů při nákupu telefonu od operátora může být několik. Ale dva problémy jsou velmi obtěžující. Jde o nemožnost aktualizací a o nefunkční slot na druhou SIM kartu.

Aktualizace

Proč by mělo docházet k potížím s aktualizacemi, když jde přece o stejný telefon, jako v běžné prodejně? Tato otázka má jednoduchou odpověď. Jde o verzi softwaru, která je v telefonu nahraná. Jestliže jde o běžný software, který mají i ostatní telefony, potíže neexistují.

Někdy má ale operátor určitou verzi firmwaru upravenou pro své potřeby. Může tam být nějaká specifická funkce sítě nebo nějaká maličkost, o kterou ani nestojíte. Jenže operátor není výrobce telefonů. O vývoj softwaru se nezajímá a telefon sám o sobě vnímá případnou aktualizaci, kterou si stáhnete ze stránek výrobce, jako něco cizorodého a odmítne proto novou verzi nainstalovat. Tím jste jako uživatelé prakticky odstřiženi od aktualizací. Můžete sice bombardovat operátora žádostmi, ale ten prohlásí, že je s verzí, kterou prodává, spokojen.

Nefunkční slot na druhou SIM

Občas se může objevit i problém, kdy telefon se dvěma sloty na SIM karty podporuje jen jednu z nich. Zatímco dříve operátoři kupovali od výrobců verze pouze s jednou SIM kartou, dnes se v některých případech může stát, že je druhá SIM vyřazena z provozu softwarově. Existuje dokonce případ, kdy telefon nejprve se dvěma SIM kartami fungoval a po aktualizaci od operátora fungovat přestal. A vzhledem k tomu, že operátoři vydávají aktualizace jen zřídka nebo vůbec, může jít o konečný stav, což je pochopitelně velmi nepříjemné.

Řešení

Pokud je nákup od operátora pro vás aktuálně tak výhodný, že jej upřednostňujete, zkuste si na prodejně zkontrolovat verzi softwaru a dát si čas a trochu prohlédnout internet. Zajímejte se nejen o číselnou kombinaci, která se v čase vyvíjí a stoupající čísla naznačují novější verze. Důležitější jsou v tomto případě písmena za číslem. Bývají v závorce. Ta označují druh verze. Pokud najdete na webu aktualizace s vyšším číslem a stejnou písmennou kombinací, je všechno v pořádku a můžete telefon koupit. Když písmenka sedět nebudou, buď se nákupu vyhněte nebo se ujistěte, že jste počítačově zdatní nebo máte počítačově zdatného známého. Bude vás totiž čekat upgrade telefonu na jinou verzi softwaru.

Změna softwaru

Postup se pochopitelně liší podle jednotlivých výrobců. Pokud nemáte zkušenosti, raději se do toho nepouštějte. Mohla by vám z telefonu zbýt nefunkční cihlička. Ale pokud jste schopni si věc nastudovat z webu, už jste někdy něco podobného dělali nebo máte známého, který to umí, je vyřešeno. Případně můžete telefon svěřit profesionálům, kteří vám službu udělají za úplatu. V principu jde o to, že je třeba nejprve odemknout tzv. bootloader. Když je telefon odemčený, můžete do něho nahrát pomocí příslušného flashovacího programu novou verzi softwaru. V příslušné volbě opět uzavřete bootloader. Mít telefon ve výsledku zamčený může být důležité pro fungování různých bankovních aplikací, které jsou náročné na úroveň zabezpečení. Tato změna softwaru smaže všechna data, takže si udělejte zálohu všeho, co chcete zachovat.

Ve výhodě jsou uživatelé telefonů od firmy Apple. Vedle pravidelných aktualizací mají i naději na to, že firma v nějaké nové generaci posune vývoj mobilních telefonů zase o kus dopředu. Ale o tom se dočtete více zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Legenda dětských pořadů Michal Nesvadba oznámil konec

Styl

Už jste poznali sílu adaptogenů? Pokud ne, je čas vyzkoušet byliny, které se v čínské medicíně...

Tech

O sestrojení jaderné bomby usilovalo již hitlerovské Německo. Tragické zkušenosti s využitím atomové...

Zavřít reklamu