Šance na rychlejší internet se jmenuje 5G

 PC a Mobily 
26. dubna 2019 08:55 / Petr Vlach
  0
📷
4 fotografie v galerii
Rychlost internetu je pro většinu lidí stále důležitější Pixabay
Možná jste také v situaci, kdy máte jako jedinou volbu pro využívání internetu VDSL připojení o rychlosti 20 Mbit/s. V tom případě netrpělivě očekáváte pokrytí právě vaší lokality 5G internetem. Máme další informace.

Rozvoj sítí pevného internetu se v řadě lokalit zadrhl. Velcí hráči, kteří mají v rukou kabelové sítě, vědí, že se jim nevyplatí při současných trendech rozvoje bezdrátového připojení investovat do rozkvětu své sítě. A tak zatímco sousedé o 30 metrů vedle mají rychlost desetkrát vyšší než vy, u vás nic rychlejšího nehrozí. Jaké jsou možnosti?

Někdy pomůžou dvě přípojky

Určitým řešením pro rodiny či kanceláře, kde je větší provoz na síti, je pořízení dvou přípojek VDSL. Každá je sice „pomalá“, ale přece jen má alespoň každá garantované určité parametry, takže se celkový provoz dá lépe zvládnout. Nevýhodou je samozřejmě vyšší cena.

Vodafone nabízí trochu větší rychlost

V řadě lokalit může být zajímavá nabízená rychlost od Vodafonu, který jako jediný z operátorů nabízí lepší parametry svého základního připojení vzduchem, a to konkrétně 30 Mbit/s pro stahování a 5 Mbit/s pro nahrávání souborů. Tuto rychlost nabízí i tam, kde ostatní operátoři zůstávají na 20/2 Mbit/s. Přesto ani toto řešení není optimální.

Rozvoj sítě 5G

Šancí na lepší internet je síť 5G, která se začíná vytvářet. Záměrem velkých operátorů je dostat rychlejší internet i tam, kde jsou zatím pomalé VDSL přípojky. Místo 20 Mbit/s bude brzy dostupný internet 100 Mbit/s pro stahování a 10 Mbit/s pro nahrávání souborů. A ani tam se rychlosti nezastaví. Cílem bude v dohledné době 250 Mbit/s. Lze očekávat, že se vše zásadně změní během tohoto roku zejména poté, co se uskuteční aukce volných kmitočtů a do stojatých vod českého datového byznysu přibude další operátor. Už nyní dýchá na záda velké trojce tvořené O2, T-Mobilem a Vodafonem nováček Nordic Telecom. Bude to on, kdo získá volné kmitočty, nebo někdo jiný? Nechme se překvapit. Každopádně je rozvoj sítě fascinující. Zajímavé informace o dějinách internetu najdete v článku zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Nejlepší ekologické triky v kuchyni zvládaly naše babičky, dnes je používají i mladí kuchaři. Udělejte...

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum