Robotické včely vyrazily do vesmíru. Zatím první dvě

Tito včelí roboti jsou k vidění na Zemi, ve vesmíru jsou jiní
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Technologie 
23. dubna 2019 13:21 / Depositphotos
  0   0
Zatímco na Zemi včelaři bojují s obavami, co bude se včelami dál, poněvadž jich ubývá, na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) od dubna včely mít budou. Zásobovací loď tam totiž kromě běžného materiálu přiveze také dvě „včely“. Jsou ale dost jiné než ty, které známe.

V NASA je pojmenovali Astrobee neboli Hvězdná včela. Živé nejsou, žihadla tudíž také nemají. Pozornost si však zaslouží, protože se jedná o autonomní roboty. Trochu zvláštní je, už i kvůli pojmenování, že mají tvar krychle.

Přesněji: Roboti vypadají jako třiceticentimetrová černo-žlutá krychle. Pohání je speciální ventilační pohon. Vybaveni jsou drobným, ale obratným ramenem, jímž budou manipulovat předměty.

Bez lidské pomoci budou samostatně pracovat

Program, který je čeká, už je jasně nalajnovaný. Poté, co je astronauti vybalí a uvedou do provozu, budou se po stanici sami pohybovat, provádět experimenty a natáčet. To vše bez jakékoliv lidské pomoci.

NASA má pro tyto drobné pomocníky velké úkoly. Na stanici by měli fungovat jako inspektoři – mají sledovat nejrůznější věci od úrovně hluku na stanici přes stav přístrojů až po automatizovaný monitoring inventáře. K tomu jim kromě citlivého pohybu a obratného ramene mají pomáhat také špičkové senzory a pokročilá umělá inteligence, jíž jsou vybaveni.

Jmenují se Čmelák a Med

Neobvyklí roboti se na ISS vydají na palubě kosmické lodi Cygnus. Jelikož víme, že mají tvar krychle, což včelkám příliš podobné není, dostali alespoň včelí jména: Honey (med) a Bumble (čmelák).

Novým domovem pro ně bude japonský experimentální modul, v němž už na ně čeká speciální dokovací stanice. Bude třeba, aby se dobíjeli. Upozorňovat je nebude muset nikdo. Tihle roboti - neboli hvězdné včely - sami poznají, že jim dochází energie. V takovém případě se vrátí do dobíjecího doku.

V podstatě se tím podobají vylepšenému systému, který známe u robotických vysavačů nebo sekaček.

Do vesmíru brzy vyrazí i třetí robotická včela

NASA plánuje mít na ISS tyto vesmírné včely celkem tři. Poslední, pojmenovaná Queen (tentokrát zeleno-černá), by měla na stanici odletět také co nejdřív. Čtěte také: Do deseti let hrozí vyhynutí všech včel. Robotická včelka se již brzy objeví i na našich loukách

Terezie Zamlynová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Planeta Merkur je nyní v hledáčku amerických vědců i samotné NASA

Dům a zahrada

Využijte letní truhlíky i květináče a vytvořte si krásné podzimní dekorace. Hezké květinové aranžmá...

Cestování

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají jídlo je tady samozřejmostí

Zavřít reklamu