Nový nástroj vám pomůže s odhalováním falešných zpráv na internetu
"Výzkum ukázal, že falešné zprávy mohou klamat kohokoliv, bez ohledu na to, zda jde profesora, seniora nebo teenagera. Ukázalo se však také, že existuje spolehlivá metoda pro stanovení důvěryhodnosti zpráv, kterou jsme nyní zabalili do bezplatného a jednoduchého nástroje, který může používat kdokoliv,“ řekl Thomas Nygren, docent na univerzitě v Uppsale ve Švédsku a vedoucí výzkumný pracovník v oblasti hodnotitele zpráv.
News Evaluator jako bojovník v hybridní válce
Projekt News Evaluator byl zahájen v roce 2017 jako hromadný experiment probíhající v rámci Evropské noci vědců ve Švédsku, během níž tisíce žáků ve Švédsku pomáhaly posoudit důvěryhodnost jejich zpravodajských kanálů. V té době se ve společenské debatě začaly pravidelně používat pojmy jako alternativní fakta a falešné zprávy. Dnes jsou fake news a dezinformační weby, které je šíří, už dobře známým nástrojem tzv. hybridní války.
Použijte autotest
Nyní vědci plánují tento nástroj propagovat, aby mohl být široce používán nejen ve Švédsku, ale i v zahraničí.
Nejnovějším přírůstkem v nástroji pro hodnocení zpráv je autotest, při kterém má uživatel za úkol určit důvěryhodnost devíti skutečných zpráv sdílených prostřednictvím sociálních médií. V polovině testu je poskytnuta zpětná vazba spolu s krátkými instruktážními videi o tom, jak provést vyhodnocení zpráv. Uživatel pak může vyzkoušet své nové znalosti na několika dalších novinkách.
Systém tedy nepracuje tak, že by svým uživatelům vyhodnotil, zda zpráva, kterou někde on-line zrovna čte, je důvěryhodná, či nikoliv. Dokáže ale uživatele vzdělat a naučit vyhodnotit, zda obsah, který čte, je pravý, nebo falešný. Dále čtěte: Jak získat větší úložiště na hodinkách Apple Watch.