KGB během studené války odposlouchávala americké psací stroje

 Technologie 
06. ledna 2020 08:20 / Mirka Malá
  1
📷
2 fotografie v galerii
Tento psací stroj dokázala KGB odposlouchávat Depositphotos
V 70. letech americké zpravodajské služby věřily, že z velvyslanectví v Moskvě unikají informace. Opakované pátrání po tajném vysílači ale nic neobjevilo. Inženýři nakonec objevili psací stroj se zabudovaným vysílačem.

Špionážní drama studené války, které se odehrávalo mezi USA a Sovětským svazem, bylo živnou půdou pro velmi geniální špionážní technologie. Jedním takovým geniálním tahem byl psací stroj navržený tak, aby tiše přenášel úhozy, které KGB analyzovala. Tato technologie byla ranou formou keyloggingu, ale byla prováděna výhradně pomocí hardwaru, nikoli počítačového softwaru.

V době, kdy z americké ambasády v Moskvě unikaly informace, měla kontrarozvědka  najít instalované odposlechy. Žádné ale nenašla. Ale něco přeci jen objevila. Za falešnou zdí byla objevena tajná anténa. Američané ale nevěděli, k čemu přesně slouží.

NASA nakonec poslala veškerou elektroniku umístěnou na velvyslanectví zpět do USA k důkladnému prozkoumání. Tam teprve objevili to, co hledali. Uvnitř psacího stroje bylo důmyslné zařízení, které přenášelo  stisknutí kláves. Psací stroj stále pracoval, ale také rovnou tiše vysílal klávesové zkratky a používal sovětské bezdrátové televizní signály jako formu elektronické kamufláže. Ve skutečnosti se jednalo o nedigitální formu škodlivého softwaru, který hackeři v současnosti instalují na PC.

Informace o tomto na tehdejší dobu opravdu velmi sofistikovaném druhu odposlechu neuvádějí, jak se americká strana ke špionáži KGB tehdy postavila. Pravdou ale je, že američtí inženýři žasli nad tím, co jejich sovětští protivníci tehdy dokázali vymyslet.

Zařízení bylo tak brilantně navrženo a dobře skryto, že na americké straně budilo úctu k těm, kteří je vymysleli.

V dobách studené války byl ale psací stroj z americké ambasády v Moskvě jen kapkou ve špionážním moři. Takových chytrých zařízení vědci tehdy na obou stranách zkonstruovali obrovské množství. Špionážní závody se trochu uklidnily až po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Dále čtěte: Inteligentní sluchátka budou chránit chodce před srážkou s auty.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Objevte nejnovější kolekci minišatů Reserved. Letní inspirace, které uchvátí!

Styl

Jak vybrat oblečení na prvním rande? Díky červené barvě z vás muž nespustí oči

Dům a zahrada

Proč nejsou kočky tak věrné jako psi? Psi potřebují lásku, kočky jistoty