Vesmírné zařízení, které posunulo lidské chápání vesmíru, dosloužilo. Po deseti letech mu došlo palivo

 Technologie 
31. října 2018 14:40 / Lukáš Bauer
  0
📷
1 fotografie v galerii
Keplerův dalekohled poskytl lidstvu spoustu úžasných fotografií Internet
Vesmírný Keplerův dalekohled americké NASA, který byl jedním z několika lovců exoplanet, definitivně dosloužil. Zařízení, které strávilo ve vesmíru téměř deset let, totiž vyčerpalo všechno palivo potřebné pro další pohyb a provoz ve vesmíru. V úterý ve večerních hodinách o tom informovali zástupci NASA.

Slavný vesmírný Keplerův teleskop, který spolu s dalšími vesmírnými dalekohledy objevil tisíce vzdálených exoplanet, se na svou misi vydal 6. března 2009. Pouze Keplerův dalekohled v hlubokém vesmíru objevil více než 2 600 vzdálených světů, z nichž mnohé mohou podle expertů být vhodné pro život.

Americká agentura pro letectví a vesmír (NASA), která vesmírný teleskop provozuje na svých stránkách, uvedla, že bude zařízení udržovat na souběžné dráze kolem Slunce, což je bezpečná trajektorie ve vztahu k Zemi.

Dnes už legendární Kepler ukázal lidstvu obrovskou rozmanitost planet, které se nacházejí napříč naší galaxií. Nedávné analýzy jeho objevů například ukázaly, že až 50 procent hvězd, které vidíme na noční obloze, je obklopeno skalnatými světy, které jsou svou polohou i velikostí velmi podobné Zemi.

Tyto planety se tak nacházejí v takzvaných obytných zónách kolem svých hvězd, což je vzdálenost, kde může existovat kapalná voda nezbytná pro vznik života.

Mise dalekohledu o váze 1 039 kilogramů byla původně naplánována na 3,5 roku. Během tohoto období Kepler zkoumal okolí 150 hvězd nacházejících se v souhvězdí Labutě. Po čtyřech letech, kdy byly splněny primární cíle mise, dočasně zastavily pozorování mechanické poruchy, které se však podařilo odstranit, a byla zahájena druhá fáze mise, během které Kepler sledoval až 500 tisíc hvězd.

NASA již delší dobu věděla, že Keplerovu dalekohledu dochází palivo, a proto do vesmíru vyslala jeho nástupce - satelit pro výzkum tranzitních exoplanet (TESS). Tento satelit byl vypuštěn do vesmíru v březnu letošního roku a bude sledovat 200 tisíc nejjasnějších hvězd v okolí Země. Dále čtěte: (NASA se podařilo po několika dnech obnovit základní funkce vesmírné rentgenové observatoře Chandra).

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda