Češka vytvořila aplikaci, která může pomoci lidem trpícím depresemi
Studentka Vysokého učení technického z Brna vytvořila aplikaci, která může pomoci právě lidem trpícím depresemi. Jak aplikace pomáhá?
Jak to celé vzniklo
Dokud člověk sám neřeší problémy s depresemi, netuší, jak moc vážné to může být. Duševní onemocnění se nevyhnulo ani jedné studentce z Brna, která si jím prošla před dvěma lety. V té době zjistila, že sice existují aplikace na pomoc při depresi, ale všechny byly jen v anglickém jazyce, v češtině však tehdy žádná aplikace neexistovala.
Tehdy se v hlavě studentky Veroniky Kamenské objevila myšlenka na vytvoření vlastní aplikace, tento nápad se jí spolu se dvěma přáteli – Tomášem Chlubnou a Alešem Řezáčem – povedlo zrealizovat. V průběhu vývoje aplikace konzultoval tým obsah aplikace nejen s lidmi s duševním onemocněním, ale také s odborníky jako jsou psychologové a psychiatři. Tak vznikla aplikace Nepanikař.
Kdy aplikace pomůže
Mobilní aplikace sice nenahradí péči živého člověka, ale díky této aplikaci člověk uvidí, že existují možnosti pomoci, a že na těžkou situaci není sám. Odborníci a linky důvěry bohužel nejsou k dispozici non-stop, ale krizové situace v podobě depresí se mohou objevit kdykoli, a právě v takových chvílích může pomoci právě tato aplikace. Jejím cílem je pomáhat s lidskou psychikou v době krize. Aplikace Nepanikař může pomoci při depresi, úzkostech, snaze si ublížit či při problémech s příjmem potravy.
Výhody aplikace
Díky aplikaci Nepanikař, kterou si můžete jednoduše stáhnout do mobilu s operačním systémem Android či se systémem Apple, je vám pomoc stále k dispozici. Sice je člověku v krizi poskytnuta jen pomoc v základní míře, ale hlavní je, že alespoň nějaká.
Výhodou aplikace je úplná anonymita nemocného člověka, to znamená, že nemusíte sdělovat žádné osobní údaje, a mimo jiné také lze vymazat všechny informace o pohybu uživatele v aplikaci. Navíc je zcela zdarma, díky tomu všemu si ji stáhli již tisíce lidí.
Jak to funguje
Když si aplikaci Nepanikař stáhnete, můžete si v hlavní nabídce vybrat podle vašeho typu problému. Můžete volit z nabídky pěti termínů: Deprese, Úzkost/panika, Chci si ublížit, Myšlenky na sebevraždu a Poruchy příjmu potravy. Součástí aplikace jsou konkrétní rady a cvičení ke zvládnutí krizové situace. Uživatelům poradí pár kroků jako například zavolat někomu blízkému, dělat dechová cvičení či si třeba sepsat věci, které danému člověku dělají radost. To vše může člověku v danou chvíli pomoct.
Aplikace je samozřejmě pouze prvním krokem řešení, ale díky ní člověk s psychickými problémy uvidí, že existují možnosti pomoci. Nechybí však ale ani kontakty na profesionální pomoc v případě závažnosti problému. Dále čtěte: Od nového roku přestane aplikace WhatsApp na řadě zařízeních fungovat.