Operační systém Windows 10 má vážný problém. Miliony počítačů mohou být v ohrožení

Do Windows 10 může být instalován škodlivý kód
📷
Další 2 fotografie v galerii
 PC a Mobily 
22. ledna 2020 07:00 / Internet
  48   5
Operační systém Windows 10 má vážnou bezpečnostní díru, jak informovala americká Národní bezpečnostní agentura (NSA). Společnost Microsoft již na tento problém reagovala a vydala bezpečnostní záplatu, která by vážný bezpečnostní nedostatek měla opravit.

Americká Národní bezpečnostní agentura (NSA), která je proslulá využíváním slabin v operačních systémech k získávání informací o podezřelých osobách a skupinách, upozornila na vážnou bezpečnostní díru v operačním systému Windows 10.

Díky této bezpečnostní díře jsou potencionální útočníci schopni proniknout do počítače i přes zabezpečené připojení a nainstalovat škodlivý kód. Takto vznikl například nástroj EternalBlue, který několik let využíval díry ve více verzích Windows, dokud je v roce 2017 Microsoft neopravil.

Chyba spočívá ve způsobu, jakým Windows 10 ověřuje důvěryhodné připojení nebo platnost software. Díky falešným certifikátům je pak útočník schopen na dálku do počítače nahrávat škodlivé kódy. Agentura se také obává, že nástroje na vzdálené zneužití bezpečnostního nedostatku vzniknou a rozšíří se velmi rychle.

Společnost Microsoft již vydala aktualizaci pro všechny dotčené verze operačního systému a uživatelům doporučuje tuto aktualizaci co nejdříve nainstalovat. Pro ověření, zda je již aktualizace nainstalována, si může uživatel zobrazit seznam aktualizací, které byly instalovány.

Windows 10 je dnes nejrozšířenějším a nejpoužívanějším operačním systémem na světě. Podle statistik z prosince minulého roku se nacházel v téměř 55 procentech počítačů. Dále čtěte: Nejmenší počítač na světě byste nenašli ani v kapsičce u saka.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Co přesně se stalo po velkém třesku? Vědci provedli ve výzkumné laboratoři nové měření jaderné reakce

Dům a zahrada

Zjednodušte si louskání vlašských ořechů. Poradíme vám pár tipů

Cestování

Dívejte se pořádně pod nohy. Uvidíte ta nejkrásnější schodiště na světě

Zavřít reklamu