Při randění před mobil jsou vaše osobní data prodávána jiným

 PC a Mobily 
19. ledna 2020 17:15 / Mirka Malá
  0
📷
3 fotografie v galerii
Seznamování přes mobil znamená ztrátu osobních údajů Depositphotos
Hledáte přes mobil partnera a stáhli jste si jednu z randících aplikací? Pak je velmi pravděpodobné, že vaše osobní data znají i jiní. Především pak zadavatelé reklam a další firmy.

Seznamovací aplikace včetně Grindr, OkCupid a Tinder předávají osobní informace společnostem zabývajícím se reklamními technologiemi. Možný únik osobních dat ve velkém je samozřejmě porušením evropských zákonů o ochraně osobních údajů.

Norská spotřebitelská rada uvedla, že ve své analýze toho, jak online reklamní společnosti sledují a profilují uživatele chytrých telefonů, našla závažná porušení soukromí.

Rada, nezisková skupina financovaná vládou, pověřila kybernetickou společnost Mnemonic analýzou 10 mobilních aplikací pro Android. Zjistilo se, že aplikace posílaly uživatelská data alespoň 135 různým službám třetích stran zapojeným do reklamy nebo profilování chování.

Nad únikem vašich údajů nemáte kontrolu

"Situace je zcela mimo kontrolu," uvedla rada a vyzvala evropské regulační orgány, aby prosadily přísné obecné nařízení o ochraně osobních údajů na kontinentu nebo GDPR. Řekla, že většina aplikací nepředkládá uživatelům mechanismy souhlasu s právními předpisy.

Rada podnikla kroky proti některým společnostem, které podrobila kontrole, a podala formální stížnosti u norského orgánu pro ochranu údajů proti společnosti Grindr, platformě pro reklamu na mobilní aplikace MoPub a čtyřem adtech společnostem. Grindr podle šetření zaslal třetím stranám data včetně GPS polohy, věku a pohlaví uživatelů.

Osobní údaje prodávají i další

Řízený únik osobních dat z mobilních aplikací je velký problém, který se netýká jen mobilních seznamek. Například aplikace MyDays či aplikace pro virtuální make-up Perfect 365 byly také mezi těmi, které ochotně sdílejí osobní údaje s reklamními službami. Stáhnout si tedy do mobilu některou z aplikací může být pořádně nebezpečné.

Tinder je u nás velmi využívaná mobilní aplikace, která umožňuje navazování kontaktu mezi lidmi, tedy především k seznamování. Využívá přitom geografické polohy a sociální síť Facebook.

Grindr je pro změnu mobilní aplikace sloužící k seznamování mezi gayi a bisexuály, kteří ji hojně využívají také v Čechách. I ona mimo jiné pracuje pomocí GPS. Dále čtěte: Unikla data milionů uživatelů Facebooku. Může hrozit okrádání i vydírání.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Chrissy Teagan, nejdrzejší modelka a manželka amerického zpěváka, je znovu těhotná

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Dům a zahrada

Pivní zálivka strčí komerční hnojiva do kapsy. Prospěje nejen petúniím

Zavřít reklamu