Český laser s obřím kompresorem se má stát nejvýkonnějším zařízením svého druhu

Obří vakuový kompresor je nedílnou součástí laseru
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Technologie 
12. ledna 2020 16:58 / Internet
  8   3
Ve výzkumném středisku ELI Beamlines v Dolních Břežanech probíhá již přes rok výstavba a příprava extrémně výkonného laseru L4, který se má stát nejvýkonnějším zařízením svého druhu na planetě. Laser, který je umístěn v obřím vakuovém kompresoru, by měl totiž generovat výkon 10 pettawattů.

V zařízení ELI Beamlines v Dolních Břežanech vědci již více než rok pracují na vývoji nejvýkonnějšího laseru na světě. Laser L4 s vakuovým kompresorem o velikosti malé ponorky by měl mít totiž výkon okolo 10 pettawattů.

Vědci nový výkonný laser L4 v současné době připravují na spuštění, které by mělo proběhnout ještě v letošním roce. V první fázi provozu tohoto extrémně složitého a přesného zařízení bude pouze generovat výstřely, jejichž energie bude nastavena níže než je jeho špičkový výkon.

Než dosáhnou vědci provozního výkonu 10 pettawattů, musí nejdříve paprsek během zkoušek vykazovat potřebné parametry. Vědci díky každému výstřelu získají důležité údaje, které je poté potřeba pečlivě analyzovat. 

Pro zesílení paprsku na požadovaný výkon bylo nutné instalovat obrovský vakuový kompresor o rozměrech 20 krát 5 metrů, který byl po součástkách dovezen ze Spojených států. Celý systém je velice složitý a v kompresoru je vše umístěno s naprostou přesností, jinak by laser L4 nefungoval správně.

Pokud prvotní laserové výstřely budou vykazovat požadované hodnoty, vědci předpokládají, že by laser mohl do plného provozního režimu přejít již z kraje příštího roku. Dále čtěte: Čína vyvíjí lasery, s jejichž pomocí dokáže v případě konfliktu oslepit americké špionážní družice.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

V Českém středohoří se znovu objevil téměř vyhynulý druh motýla. Zásluhu na tom mají ochránci...

Dům a zahrada

Renovace nábytku pomocí látek. Vytvořte originální dílo, které zaujme každou návštěvu

Cestování

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Zavřít reklamu