Americké námořnictvo se připravuje na vstup do světa robotických válečných lodí

 Vojenství 
14. ledna 2020 15:37 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Robotické lodě musí umět komunikovat US Navy
Americké námořnictvo se připravuje na vstup do světa robotických válečných lodí. Z důvodu bezpečnosti musí být robotické lodě schopny hovořit s lidskými námořníky na jiných lodích. A tak budou mít Američané mluvící robotická plavidla.

Americké námořnictvo se pouští do snahy přeměnit alespoň některé lodě bitevní flotily na bezpilotní robotické válečníky. Jeden problém s bezpilotními loděmi tu ale je. Plavidla musí stále spolupracovat s civilními loděmi, zejména v přetížených vodních cestách.

Cílem námořnictva jsou tedy lodě, které nejen rozumějí dotazům lidských námořníků na ostatních lodích, ale mohou s nimi také mluvit.

Americké námořnictvo si uvědomuje, že bezpilotní lodě musí být stále schopny dodržovat Mezinárodní předpisy pro zabránění srážkám na moři. Tato pravidla mají pevné pokyny o tom, jak se lodě navzájem uznávají a jak si navzájem na moři dávají přednost. Prozatím se to všechno řeší verbální interakcí mezi posádkami lodí, a to robotické lodě, které už fungují, zatím neumí.

Největší problém je angličtina

Námořnictvo v první fázi naučí robotické lodě běžným verbálním kontaktům na moři, včetně přístavního personálu. Druhá fáze projektu bude zahrnovat také přidání  schopností radiové komunikace a především porozumění anglickému jazyku od nerodilých mluvčí. Ve třetí fázi už budou funkční komunikační systémy implementovány do vybraných lodí.

Americké námořnictvo má s robotickými plavidly velké plány. Amerika chce v příštích deseti letech přidat deset nových velkých robotických válečných lodí. Lodě budou působit jako průzkumná plavidla pro jiné válečné lodě a vícečlenné válečné formace a ponesou různé senzory, radary a sonary, které rozšíří detekční dosah flotily.

Později ale zcela jistě budou robotické lodě nosit rovněž zbraně a budou působit jako plovoucí ochrana pro válečné lodě s posádkou. Je to jen otázkou času, protože pro vyzbrojení robotických lodí v tuto chvíli není v Americe politická shoda. Dále čtěte: Měsíční oblek pilotů špionážních letadel U-2 je téměř stejně působivý jako samotné letadlo.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít