Na světě je první ponorka, která umožní vojenský výsadek suchou nohou

Vojenská ponorka je pouhých 12 metrů dlouhá
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Vojenství 
30. května 2021 18:39 / MSubs
  0   0
Ponorka DCS je v podstatě miniaturní ponorka s přetlakovým trupem, lithium-iontovými bateriemi pro napájení, dvěma členy posádky a schopností převážet osm plně vyzbrojených členů jednotek SEAL.

Vojáci i posádka mohou nosit normální oblečení a normálně dýchat. Jakmile je ponorka na pozici, vojáci z jednotky SEAL se dostanou nad hladinu přes komoru v ponorce. A pokud se ponorka vynoří, pak se s trochou nadsázky dá říct, že vojáci vystoupí na pevninu suchou nohou.

Ponorky se mohou dobíjet z lodí a v budoucnu i z útočných ponorek

DCS je založena na britském modelu Nemesis. To znamená, že je 12 metrů dlouhá a potopit se může do hloubky sta metrů. Dosah ponorky na nabité baterie je okolo 110 kilometrů.

Ponorka má samozřejmě sonar pro sledování terénu a snímač protiopatření rádiových frekvencí, což znamená, že posádka DCS bude schopna detekovat nepřátelské válečné lodě na základě jejich radarových odrazů.

DCS je navržena tak, aby se mohla tzv. vyvážet v útrobách velkých vojenských lodí, kde si ponorka rovněž může dobít baterie. Budoucí verze budou mít schopnost vozit se a dobíjet z útočných ponorek jaderného pohonu třídy Virginie.

Proč miniponorka?

DCS je významnou posilou pro námořní války, zejména v oblastech na Středním východě,  Ruska, Číny a Severní Koreje. Například Čína má 15 000 kilometrů pobřeží, zatímco Severní Korea 2 500 kilometrů. A to znamená, že jednotky SEAL mají velký prostor díky miniponorce proklouznot nepozorovaně na pevninu.

Podle amerického námořnictva budou miniponorky DCS součástí nových změn a vojenských taktik námořnictva. Tim Hawkins, mluvčí amerického velitelství speciálních operací, prozradil, že „DSC je významným mezníkem výroby a vývoje a rovněž nových schopností nasazení jednotek SEAL."

Aktuálně je první ponorka DSC v testovacím provozu a námořnictvo by pvní plavidla chtělo postavit do služby během příštích dvanácti měsíců. Dále čtěte: Je to tank, který plave jako loď, nebo člun, který střílí jako tank? Indonésie staví tankový člun.

Mirka Malá | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Věda & Vesmír

Archeologové odkryli masový hrob křižáků. Mohl je pomoci pohřbít i sám Ludvík IX

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu