Letecké katastrofy, které změnily letectví

 Letectví 
22. května 2021 19:14 / Mirka Malá
  0
📷
3 fotografie v galerii
Všechny letecké katastrofy nakonec vedly k vylepšení letadel Depositphotos
Letecká doprava je mimořádně bezpečná. Ale není to zadarmo. Byly to právě tragické události, které z letectví udělaly jedno z nejbezepečnějších dopravních odvětví.

"Od srážek ve vzduchu přes požáry na palubě až po únavu materiálu, tyto tragédie vyvolaly zásadní technologický pokrok v oblasti bezpečnosti letů, ze které dnešní letectví těží," říká letecký expert David Nolan. Které letecké katastrofy tedy vedly k tomuto technologickému pokroku?

Srážka letadel TWA a United Airlines, rok 1956

Nad Grand Canyonem 30. června 1956 letěla dvě letadla, která vzlétla z mezinárodního letiště v Los Angeles. Byly to lety United Airlines se strojem Douglas DC-7 směřující do Chicaga a Trans World Airlines s letadlem Lockheed L-1049 Super Constellation na cestě do Kansas City. Letadla se srazila a všech 128 cestujících a členů posádky na palubě obou letů zemřelo.

Nehoda podnítila upgrade systému řízení letového provozu (ATC). Havárie také vedla v roce 1958 k vytvoření Federální letecké agentury, která dohlížela na leteckou bezpečnost.

Další vylepšení však byla provedena poté, co 31. srpna 1986 vniklo malé soukromé letadlo do kontrolní oblasti terminálu v Los Angeles, zasáhlo stroj Aeromexico DC-9 a zabilo 86 lidí. FAA následně požadovala, aby malá letadla vstupující do řídicích oblastí používala odpovídače - elektronická zařízení, která vysílají polohu a nadmořskou výšku řídícím na kontrolní věži.

Kromě toho byla dopravní letadla povinna mít systémy pro prevenci kolizí TCAS II, které detekují potenciální kolize s jinými letadly vybavenými transpondéry a doporučují pilotům, aby v takovém případě měnili výšku letu.

Delta Air Lines let 191, rok 1985

Když se let 191 s letadlem Lockheed L-1011 přiblížil k přistání na letišti Dallas 2. srpna 1985, poblíž přistávací dráhy číhala bouře. Blesk se rozletěl kolem letadla ve výšce 800 stop a letadlo se začalo potýkat s přízemním větrem, což ho připravilo o značnou část rychlosti.

Stroj L-1011 tak rychle klesal, dopadl na zem asi míli od dráhy, skončil na dálnici, rozdrtil vozidlo a zabil řidiče. Letadlo se pak otočilo doleva a narazilo do dvou obrovských vodních nádrží na letišti. Na palubě bylo zabito 134 ze 163 lidí.

Srážka vyvolala sedmileté výzkumné úsilí NASA/FAA, které vedlo přímo k instalaci palubních radarových detektorů větru, které se v polovině 90. let staly standardním vybavením dopravních letadel.

United Airlines let 232, rok 1989

Let United Airlines 232 byl na cestě z Denveru do Chicaga 19. července 1989, když došlo k poruše motoru v ocasu stroje DC-10, čímž došlo k poruše hydrauliky a letadlo bylo prakticky nekontrolovatelné. To, co následovalo pro 296 lidí na palubě, bylo strašné utrpení, protože kapitán Alfred Haynes se snažil přistát na nedalekém letišti. Když přistál, havaroval a stroj začal hořet. Bylo považováno za zázrak, že 185 cestujících na palubě přežilo.

Vyšetřování nehody později vedlo k závěru, že nehoda byla způsobena selháním mechaniky - došlo k prasklině na disku ventilátoru. Nehoda vedla k úpravě hydraulického systému DC-10 a k instalaci bezpečnostních systémů u všech budoucích letadel a změnila způsob provádění kontrol motorů.

TWA let 800, rok 1996

Byla to doslova noční můra. Letadlo, které bez zjevného důvodu vybuchlo ve vzduchu. Výbuch letu TWA 800 se strojem Boeing 747, který právě vzlétl z letiště JFK a směřoval do Paříže, zabil 17. července 1996 všech 230 lidí na palubě a vyvolal velké kontroverze.

Po pečlivém opětovném sestavení vraku vyšetřovatelé odmítli možnost teroristického bombového nebo raketového útoku a dospěli k závěru, že se vznítily výpary v téměř prázdné středové palivové nádrži letadla, pravděpodobně poté, co zkrat ve svazku drátů vedl k jiskře ve snímači palivoměru.

Úřady od té doby nařídily změny, které vedly ke snížení jisker z vadného zapojení.  Společnost Boeing rovněž vyvinula systém inertizace paliva, který vstřikuje plynný dusík do palivových nádrží, aby se snížila pravděpodobnost výbuchu. Dále čtěte: Americké letectvo udělalo zásadní krok směrem k budoucnosti. Umělá inteligence poprvé sama letěla bojovým letadlem.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum