Unikla data milionů uživatelů Facebooku. Může hrozit okrádání i vydírání

 PC a Mobily 
22. prosince 2019 16:34 / Mirka Malá
  1
📷
2 fotografie v galerii
Z Facebooku znovu unikla osobní data uživatelů Depositphotos
Hluboký web je zjednodušeně takové kriminální internetové prostředí, pro běžné uživatele internetu nedostupné. Přesto se na hlubokém webu objevily osobní údaje 267 milionů uživatelů sociální sítě Facebook.

Fakt, že jsou sociální sítě problémové, ať už kvůli možnosti sledování uživatelů nebo úniku jejich dat prakticky kamkoli, je dobře známý. Dvě stě šedesát sedm milionů osobních údajů uživatelů Facebooku na hlubokém webu je dalším varovným signálem.

Podle společné zprávy z technologického webu Comparitech a výzkumníka Boba Diachenka byla za poslední dva týdny vystavena tato databáze s citlivými osobními daty každému, kdo ji na hlubokém webu chtěl vidět. Důvěrné záznamy byly poprvé zpřístupněny 4. prosince, o osm dní později se dostaly na hackerské fórum.

Nakonec byla databáze stažena tento čtvrtek poté, co Diachenko informoval svého poskytovatele internetových služeb o nezajištěných informacích.

Stopy vedou do Asie

Databázi podle šetření dala dohromady vietnamská zločinecká organizace a většina postižených uživatelů Facebooku pochází z Ameriky. Podle zjištěných informací hackeři data z Facebooku získali pomocí robotů, kteří je zkopírovali, i když tento proces Facebook výslovně zakazuje.

Uniklé osobní údaje můžou zločincům pomoci svoje oběti tyranizovat, vydírat nebo okrádat pomocí rozsáhlých SMS spamových a phishingových kampaní. Facebook tak má po obrovském skandálu v kauze Cambridge Analytica další velký problém s ochranou osobních údajů.

Největší sociální síť světa se brání tvrzením, že k úniku osobních dat uživatelů došlo ještě předtím, než Facebook vylepšil jejich ochranu. Zdá se ale, že se mu to stále moc nedaří. Je tedy především na uživatelích samotných, aby si byli plně vědomi všech rizik, souvisejících se zveřejňováním informací o sobě na sociálních sítích. Dále čtěte: Proč smartphony v zimě nefungují, jak jsme zvyklí.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum