Proč smartphony v zimě nefungují, jak jsme zvyklí

 PC a Mobily 
20. prosince 2019 07:12 / Mirka Malá
  0
📷
4 fotografie v galerii
Smartphony v zimě nepracují standardně Depositphotos
Nízké venkovní teploty špatně snáší nejen řada lidí, ale také většina elektroniky. Kvůli chladu smartphony nefungují tak, jak jsme zvyklí. Mráz totiž ovlivňuje zejména procesy v bateriích chytrých telefonů, které se tak rychleji vybíjejí. Proč mráz škodí našim smartphonům a může dojít k nevratnému poškození?

Všechny baterie do smartphonů jsou v základě tvořeny z kovových destiček, které představují pozitivní a negativní elektrody. Obklopují je elektrolyty. Procesy mezi nimi jsou důležité pro nabíjení baterií. To ale dokážou narušit extrémní teploty, ať už příliš vysoké, nebo příliš nízké. Mráz totiž snižuje množství pozitivních iontů, které se z elektrolytu dostanou do systému smartphonu, čímž v podstatě snižuje kapacitu baterie.

Mobily v zimě málo vydrží

Ve většině současných smartphonů se uplatňují Li-Ion baterie, u nichž se jako ideální teplota uvádí 15 až 20 stupňů Celsia. Při nižších teplotách klesá jejich celková kapacita a rychleji se vybíjejí. Při teplotě kolem bodu mrazu klesne kapacita předtím plně nabitého akumulátoru zhruba o pětinu, při minus 20 stupních pak o celých 40 procent. Platí tedy pravidlo, že čím nižší je teplota, tím rychleji se baterie vybíjí. Pokud mráz na smartphone působí jen chvíli, baterie není poškozena nevratně. Po zahřátí se opět vrátí její původní vlastnosti.

Při dlouhodobém vystavení mrazu se akumulátor může poškodit i nevratně. Odborníci doporučují především zařízení vystavené mrazu bezprostředně nenabíjet. Svůj smartphone nabíjejte až v prostředí s požadovanou provozní teplotou a až poté, co se zařízení dostatečně zahřeje.

Mráz škodí i displeji

Kromě baterie mohou mrazem trpět i další části smartphonu, a to zejména skleněné plochy na těle zařízení. Ty mohou v nízkých teplotách zkřehnout a popraskat. Malfunkce v důsledku mrazu mohou postihnout i LCD displeje. Tyto obrazovky jsou totiž tvořeny tekutými krystaly, které v nízkých teplotách mohou zamrzat a nevysílat správné signály. Reakce chytrých telefonů tak mohou být pomalejší či chybové.

Telefon je dobré nosit u těla

Ideální je nosit telefon v kapse co nejblíže svému tělu, z něhož může čerpat tělesné teplo. Ideální je vnitřní kapsa bundy, naopak nevhodná je například zadní kapsa kalhot. Také běžná pouzdra telefon příliš neochrání. Pokud se tedy například chystáte na hory, pořiďte si speciální izolovaný obal, popřípadě rovnou smartphone pro extrémní podmínky s dodatečnou integrovanou ochranou před mrazem. Dále čtěte: Od nového roku přestane aplikace WhatsApp na řadě zařízeních fungovat.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47