Modré světlo z počítače či tabletu způsobuje předčasné stárnutí

 PC a Mobily 
09. listopadu 2019 16:41 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Modré světlo z počítače způsobuje předčasné stárnutí Depositphotos
Dlouhodobé vystavení modrému světlu, jako je například světlo, které vychází z vašeho telefonu, počítačů a domácích spotřebičů, může mít vliv na vaši dlouhověkost. Nový výzkum na Oregonské státní univerzitě naznačuje, že modré vlnové délky produkované světelnými diodami poškozují buňky v mozku i sítnice.

Výzkum probíhal pomocí ovocných mušek, protože buněčné a vývojové mechanismy sdílí s ostatními zvířaty a lidmi. Jaga Giebultowicz, vědecká pracovnice na OSU College of Science, zkoumala, jak mouchy reagovaly na denní 12hodinové expozice modrému LED světlu - podobné převládající modré vlnové délce v zařízeních, jako jsou telefony, počítače a tablety. A zjistila, že světlo urychlilo stárnutí.

Mouchy vystavené denním cyklům 12 hodin ve světle a 12 hodin ve tmě žily kratší dobu ve srovnání s mouchami udržovanými v úplné tmě nebo s muškami drženými ve světle s odfiltrovanými modrými vlnovými délkami. Mouchy vystavené modrému světlu vykazovaly poškození jejich sítnicových buněk a mozkových neuronů a narušené lokomoce - schopnosti mušek vyšplhat na stěny, což je jejich běžné chování. Některé z mušek v experimentu byly mutanty, které neměly vyvinuté oči, a dokonce i tyto bezmocné mouchy vykazovaly poškození mozku a poškození pohybového ústrojí, což naznačuje, že mouchy opravdu nemusely vidět světlo, a přesto došlo k jejich předčasnému zestárnutí.

Rizikový faktor

Giebultowicz poznamenává, že přirozené světlo je rozhodující pro cirkadiánní rytmus těla - 24hodinový cyklus fyziologických procesů, jako je aktivita mozkových vln, produkce hormonů a regenerace buněk, které jsou důležitými faktory při stravování a spánkových vzorcích.

„Existují však důkazy, že zvýšené vystavení umělému světlu je rizikovým faktorem poruch spánku a cirkadiánních poruch. A při převládajícím používání LED osvětlení a displejů zařízení jsou lidé vystaveni rostoucímu množství světla v modrém spektru, protože běžně používané LED diody emitují vysoký podíl modrého světla,“ uvedla Giebultowicz.

Jantarové čočky

Existuje však několik věcí, které lidé mohou udělat pro to, aby si pomohli sami a nemuseli trávit hodiny ve tmě, říkají vědci. Brýle s jantarovými čočkami odfiltrují modré světlo a ochrání vaše sítnice. A telefony, notebooky a další zařízení lze nastavit tak, aby blokovaly modré emise.

„V budoucnu mohou existovat telefony, které automaticky upravují své zobrazení na základě délky používání, kterou telefon vnímá,“ řekl vedoucí autor Trevor Nash, který byl na začátku výzkumu prvním rokem vysokoškolák. „Takový telefon může být obtížné vyrobit, ale pravděpodobně to bude mít velký dopad na zdraví.“ Dále čtěte: Jak nastavit mobil, aby vás nerušil a zároveň jste nepropásli něco urgentního.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda